این مطلب ۱۸ بار خوانده شده
سخنان اوباما درباره ايران، سه روز پس از گفتگوي تلفني با رييس جمهور ايران:

اوباما: همه گزينه ها از جمله گزينه نظامي عليه ايران روي ميز است/ تحريم ها ايران را پاي ميز مذاكره كشاند

در حاليكه در تهران حسن روحاني رييس جمهور كشورمان به اكبر تركان مشاور خود دستور داده راههاي راه اندازي پرواز مستقيم ايران و آمريكا را بررسي كند ، تتها دو روز پس از گفتگوي تلفني آقاي روحاتي با رييس جمهور امريكا، در آن سوي دنيا اوباما در ديدار با نخست وزير رژِيم صهيونيستي تاكيد مي كند كه همچنان گزينه نظامي روي ميز است و هيچ تغييري در سياست هاي امريكا در قبال ايران به وجود نبامده است
نسخه مناسب چاپ

روز گذشته نتانياهو با عجله خود را به كاخ سفيد رسانده تا درباره جزييات اين تماس تلفني و احتمال تغييرات سياست امريكا در قبال ايران اخباري به دست آورد اما آنطور كه با عجله و ترس به كاخ سفيد رفت ، همانطور ترسيده و نگران از آنجا خارج نشد چرا كه دوست و شريك ديرينه اش يعني نظام سياسي ايالات متحده و به نمايندگي از اين نظام، باراك اوباما رييس جمهور امريكا به او اطمينان خاطر داد كه گرينه نظامي در مقابله با ايران همچنان روي ميز قرار دارد و هيچ تغييري در اين زمينه رخ نداده است .
به گزارش رويترز ، بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي از اوباما خواست تا تحريم ها عليه ايران را ادامه داده و حتي اگر ايران در طول مذاكرات با غرب هم به ادامه فعاليت هاي هسته اي خود پرداخت، دايره تحريم ها را تنگ تر كند .
اوباما براي از بين بردن نگراني نتانياهو درباره ارتباط ديپلماتيك با ايران گفت كه تهران بايد صداقت خود را با اقداماتش ثابت كند و نه با كلمات و به نتانياهو قول داد كه همه گزينه ها از جمله گزينه نظامي را روي ميز باقي مي گذارد.
تنها سه روز بعد از اينكه اوباما و روحاني روساي جمهور آمريكا و ايران با يكديگر به صورت تلفني مذاكره كرده و بالاترين سطح مذاكره بعد از سي و چهار سال را بين دو كشور به نمايش گذاشتند، نتانياهو به كاخ سفيد رفت تا در اين باره با اوباما مذاكره كند. تماس تلفني بين دو رييس جمهور گمانه زني هايي را براي حل شدن مسئله هسته اي ايران به دنبال داشت . اين در حاليست كه مقامات رژيم صهيونيستي بر اين باورند ايران به دنبال خريد زمان و كاهش تحريم هاي بين المللي است و بدين ترتيب مي تواند برنامه سلاحهاي هسته اي خود را با فراغ بال بيشتري دنبال كند . با اين حال تهران همواره اين مسئله را كه به دنبال توليد سلاح هسته اي است تكذيب كرده است . نتانياهو كه در كنار اوباما نشسته بود ، گفت : «در حقيقت اين اعتقاد شديد اسراييل است كه اگر ايران بخواهد در ادامه گفت و گوهاي هسته اي با غرب، فعاليت هاي هسته اي خود را توسعه دهد، تحريم ها بايد تقويت شود .»
اوباما هم گفت كه آماده است پيشنهادهاي روحاني براي گفت و گوها را مورد آزمايش قرار دهد اما اصرار دارد قبل از آنچه او به آن «تسكين تحريم ها» مي گفت ، «بررسي هاي دقيق و سطح بالايي» در باره مهار برنامه هاي هسته اي ايران صورت بگيرد .
حتي زماني كه نتانياهو از او خواست «تهديد نظامي معتبري» را براي فشار بر ايران تعيين كند تا ميزان پايبندي ايران به وعده هايش مشخص شود، اوباما مطرح كرد كه ايالات متحده در صورت شكست ديپلماسي همچنان گزينه نظامي را روي ميز نگه مي دارد.
رويترز خاطر نشان كرده است :« اگر چه اوباما و نتانياهو روابط تيره اي در گذشته داشته اند، اما به نظر مي رسيد در آخرين ملاقات خود با يكديگر راحت تر بوده و هر يك كلمات ديگري را به دقت گوش داده و گاهي اوقات هم لبخندهايي را رد و بدل مي كردند.»
دو طرف بعد از اين ديدار كه گفته مي شود مسئله ايران اصلي ترين بحث مطرح شده در آن بوده، در كنفرانس خبري مشترك حاضر شدند.

«باراك اوباما» در اين نشست خبري بار ديگر تاكيد كرد كه بر جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته اي مصمم است. وي افزود: با چشماني باز وارد مذاكره شده ايم. هيچ گزينه اي از جمله گزينه نظامي را از روي ميز برنداشته ايم.
وي افزود: ايران به خاطر تحريم ها آماده مذاكره شد و ما هم مي خواهيم با حسن نيت، اراده آن ها را بيازماييم.
رئيس جمهور آمريكا تصريح كرد كه در موضوع ايران، با مقامات اسرائيلي رايزني مداوم خواهد كرد. وي افزود تا زماني كه طرف ايراني گام عملي اي برندارد، آمريكا نيز اقدامي صورت نخواهد داد.
در ادامه نتانياهو از اوباما به دليل سخنراني اش در سازمان ملل و اعلام اينكه «اظهارات ايران بايد با اعمال اين كشور منطبق باشد»، قدرداني كرد و گفت: «ما در عبري مثلي داريم كه مي گويد اصل موضوع مهم است، و آن اين است كه ايران به بمب هسته اي دست پيدا نكند.»
وي با بيان اينكه «ايران همچنان مصمم به نابودي اسرائيل است»، افزود: براي آنكه ديپلماسي به موفقيت برسد، فشار و تحريم ها بايد تقويت شود.
سي ان ان نيز نوشت در كنفرانس خبري بعد از ملاقات اوباما و نتانياهو ، هر دو به اين موضوع اشاره كردند كه ايران موضوع كليدي و اصلي در گفت و گوهايشان بوده است .
به زعم سي ان ان سفر نتانياهو به واشنگتن و حضور در كاخ سفيد آب سردي بر روي روابط آمريكا و ايران ريخت.
نتانياهو قبل از ورود به آمريكا و قبل از اينكه سوار هواپيمايش به مقصد واشنگتن شود، گفت :«من مي خواهم در مقابل گفت و گوهاي شيرين و لبخندها، حقيقت را بگويم . بالاخره كسي بايد حقيقت را بگويد»
بعد از ديدار با اوباما و زماني كه نتانياهو تاكيد مي كرد كه ايجاد ممانعت براي ايران در جهت گسترش سلاحهاي هسته اي مهمترين چالشي است كه دو كشور با آن رو به رو هستند، به نظر مي رسيد كه آرامش بيشتري گرفته است .
نتانياهو خطاب به اوباما گفت :« من از اينكه شما به طور واضح براي ايران روشن ساخته ايد كه به اين هدف (جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته اي) پايبند هستيد ، عميقا از شما تشكر مي كنم . همچنين از اين مسئله هم قدردان هستم كه در بيانيه خود مطرح كرديد كه كلمات آشتي جويانه ايران بايد با اقدامات واقعي همراه باشد؛ اقداماتي شفاف ، مستند و معني دار.»
او افزود: «ايران متعهد به نابودي اسراييل است . آزمون نهايي براي توافق با ايران اين است كه آيا ايران دست از برنامه نظامي خود بر مي دارد يا نه . اين حرف آخر ما است .»
نتانياهو تصريح كرد:«اگر مي خواهيد ديپلماسي كارگر باشد، اين فشارها و تحريم ها هم بايد در طول مذاكرات بالاتر رود و من فكر مي كنم كه زماني مي توان تحريم ها را كاهش داد كه موفقيت ما در اين زمينه قابل اثبات باشد .»
اوباما هم گفت:« مطمئنا كلمات به تنهايي كافي نيستند. ما بايد با اقدامات خود به جامعه جهاني اين اطمينان را بدهيم كه ايران به تعهدات بين المللي خود پايبند است و انها در موئقعيت توليد بمب اتمي قرار ندارند.»

 

منبع: پایگاه اینترنتی بسیج

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.