این مطلب ۲۲ بار خوانده شده

آیا سازمان ملل یک نهاد مستقل است؟

اقدام سازمان ملل در بازپس گیری دعوت از ایران در کمتر از ۲۴ ساعت نشانگر ضعف و نزول جایگاه سازمان ملل به عنوان نهادی تاثیرگذار در عرصه بین المللی می باشد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سپاه انصارالرضا عليه السلام خراسان جنوبي به نقل از خبرگزاری بسیج، در کمتر از ۲۴ ساعت بعد از دعوت رسمی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران جهت حضور در نشست «ژنو۲» برای حل بحران سوریه شاهد پس گرفتن این دعوت از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد بودیم. مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل متحد روز گذشته بیانیه بان کی‌مون، دبیرکل این سازمان را در خصوص حضور ایران در ژنو ۲ خواند و گفت که بان کی‌مون به دلیل اظهارات علنی اخیر مقامات ایرانی ناامید شده و دعوت از این کشور برای شرکت در ژنو ۲ را پس می‌گیرد. اشاره با کی مون به صحبت مقامات کشورمان مبنی بر عدم پذیرش توافقات «ژنو۱» بود. 

 

نقش آمریکا در تغییر تصمیم بان کی مون 

 

اما به گفته منابع خبری مهمترین دلیل پس گرفتن دعوت از ایران گفتگوی روز بان کی مون با جان کری وزیرخارجه آمریکا و تهدید مخالفان دولت بود که منجربه بازپس گیری این دعوت شد. منابعی از ائتلاف معارضان سوریه هم اعلام کرده‌ بودند در صورتی که دعوت از ایران برای مشارکت در کنفرانس ژنو ۲ پس گرفته نشود این ائتلاف هیچ گاه در این کنفراس شرکت نخواهد کرد. در همین حال، دقایقی پس از قرائت بیانیه بان کی مون مبنی بر لغو دعوت از ایران، ائتلاف ملی مخالفان سوریه هم اعلام کرد که در کنفرانس ژنو ۲ شرکت خواهد کرد.

 

مقامات کشورمان نیز بعد از لغو دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو واکنش نشان دادند و محمدجواد ظریف وزیرخارجه با ابراز «تاسف» از این اقدام دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «متاسفانه آقای بان‌کی‌مون بعد از اعلام دعوت از ایران تحت فشار قرار گرفت.» وی گفت: «اینکه پس گرفتن دعوت را به اظهارنظرها در ایران نسبت دادند اقدام درستی نبود و به صورت مشخص آمریکا و برخی گروه‌هایی که بعضا دستشان به خون مردم سوریه آغشته است به ایشان فشار آورده و آقای بان‌کی‌مون ناگزیر شده که این کار را انجام دهد و به دنبال توجیه گشته است.»

 

تاثیراقدام سازمان ملل

 

اقدام سازمان ملل در بازپس گیری دعوت از ایران در کمتر از ۲۴ ساعت نشانگر ضعف و نزول جایگاه سازمان ملل به عنوان نهادی تاثیرگذار در عرصه بین المللی می باشد. سازمان ملل بر ویرانه های جنگ جهانی دوم شکل گرفت. جنگی که میلیونها کشته، زخمی و آواره از خود به جای گذاشت و در نهایت با بمباران اتمی پایان یافت. در این شرایط بود که سازمان ملل متحد تاسیس شد و مهمترین هدف ایجاد آن برقراری صلح و امنیت در سراسر جهان و رفع اختلاف میان کشورها بود. 

 

سازمان ملل قرار بود به عنوان یک نهاد فراملی در اختلاف ها و نزاع های بین المللی نقش یک میانجی را بازی کند و مانع از تسری آن و عمق گرفتن اختلافات شود. مشروعیت سازمان ملل ناشی از استقلال آن بود و اقتدار آن از آنجا نشات می گرفت که حکم آن به عنوان حکمی قطعی و لازم الاجرا تلقی می شد و هیچ نهاد، ارگان یا دولتی اجازه لغو یا نادیده گرفتن احکام سازمان ملل را نداشت. اما اقدام اخیر این نهاد در لغو دعوت از ایران در کمتر از ۲۴ ساعت نشانگر ضعف و زبونی این نهاد بین المللی می باشد. 

 

نهادی که به واسطه تهدید برخی گروه ها مجبور شد که از موضع خود عقب نشینی نماید و با اقدامی عجیب و صرفاً جهت جهت خوشایند و راضی نگه داشتن عده ای، جهان را شگفت زده کند. این اقدام سازمان ملل می تواند نشانگر تزلزل و زوال نقش، جایگاه و اهمیت  آن در عرصه جهانی باشد و از سوی دیگر، زمینه ساز بی اعتمادی و مخدوش شدن چهرهء این نهاد نزد افکار عمومی  جهان خواهد بود.

 

جنگ سوریه تا کنون حدود یکصد هزار کشته و ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار  آواره برجای گذاشته است که نزدیک به نیمی از جمعیت سوریه است. حل این بحران نیازمند اقتدار و صلابت سازمان ملل است که بتواند همه گروه های درگیر و هم پیمانان آنها را پشت میز مذاکره گرد هم آورد تا از طریق گفتگو و دیپلماسی به حل این بحران بپردازند.

 

اما اقدام سازمان ملل در لغو دعوت از ایران از هم اکنون نشان داد این نهاد هیچگونه اقتدار و استقلالی از خود ندارد و در نتیجه تصمیماتی که هم در این نشست اتخاذ شود به بوته فراموشی سپرده خواهد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.