این مطلب ۲۲ بار خوانده شده
وزیر امور خارجه آمریکا:

گزینه نظامی علیه ایران آماده و مهیا است/جهان خواهان راه‌حلی صلح‌آمیز است

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد گزینه نظامی علیه ایران آماده است تا در صورت عدول از توافقنامه اعمال گردد اما جهان خواهان دستیابی به راه‌حلی صلح‌آمیز است نه نظامی.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سپاه انصارالرضا عليه السلام خراسان جنوبي به نقل از خبرگزاری بسیج، جان کری وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه ایران می‌تواند نقش مفیدی در فرآیند منطقی حفظ کشور و مردم سوریه ایفاء کند گفت: "ایران باید به صورت واقع‌گرایانه و بر اساس صداقت درگیر این مسأله شود. ایران می‌داند که بیانیه ژنو ۱ خواهان تشکیل یک دولت انتقالی با اقتدار کامل اجرایی و نیز رضایت طرفین است."

ایرانی‌ها می‌توانستند به ژنو بیایند اما از پذیرش این استاندارد اجتناب ورزید. بنابراین ایران باید نشان دهد که بیش از کلمات عمل می‌کند، و در رفتار نیز خواهان پیوست به جامعه بین‌المللی است در غیر این صورت پذیرش ایران در این امر بسیار سخت خواهد بود."

وی در ادامه افزود: "اما ایران یقینا تأثیرگزار است. ایران نیروهای سپاه پاسداران را به سوریه فرستاده که امور نظامی را انجام می‌دهند. ایران حامی اصلی سازمان تروریستی موسوم به حزب‌الله است. حزب الله فقط در لبنان فعال نیست بلکه در سوریه نیز می‌جنگد. حزب‌الله تفاوت اصلی در جنگی است که در سوریه رخ می‌دهند."

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤالی درباره نگرانی‌های متحدین این کشور در منطقه از انعقاد توافقنامه هسته‌ای بین ایران و گروه ۱ ۵ گفت: "ما در همکاری با دوستان‌مان در منطقه بی‌نهایت کوشا هستیم. من در این اواخر – نمی‌دانم – چهارمین یا بیستمین سفرم را به منطقه انجام داده‌ام. بخش اعظمی از این سفرها به اسرائیل، اردن یا به کرانه باختری، به سرزمین‌های فلسطینی بوده است. اما گاهی اوقات، به صورت انحصاری به امارات یا عربستان سعودی یا یکی از کشورها در این منطقه سفر کرده‌ام. دلیل این سفرها نیز اطمینان از این بود که دوستان‌مان می‌دانند ما دقیقا چه کاری انجام می‌دهیم. ما به تمام دوستانمان در منطقه گزارش داده‌ایم. ما با ایران صرفا درباره برنامه هسته‌ای صحبت می‌کنیم. ما سعی داریم از دسترسی ایران به بمب‌ هسته‌ای که می‌تواند موازنه قوا را در منطقه تغییر دهد جلوگیری کنیم."

کری گفت: "بر اساس این توافق، ایران باید تمام اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی خود را تبدیل کند. آنها باید ذخایر خود را به صفر برسانند. این امر هر کس را ایمن‌تر می‌سازد. آنها باید ذخایر اورانیوم ۳/۵ درصد خود را نیز محدود کند. این امر نیز مردم را ایمن‌تر می‌سازد. ذخایر نمی‌توانند افزایش یابند... اما آنها نمی‌توانند رآکتور اراک را در زمان گام ابتدایی و مقدماتی به پایان برسانند."

کری در ادامه افزود: "باید هر روز از فردو بازرسی شود. باید هر روز از نطنز بازرسی شود. ما قبلا اینها را نداشتیم و در این توافقنامه به آنها دست بافتیم. اگر آنها اکنون بخواهند که توافقنامه را به دور اندازند و غنی‌سازی را بار دیگر آغاز کنند، یقینا می‌توانند این کار را انجام دهند اما حدس بزنید در این صورت چه می‌شود؟ اگر این کار را انجام دهند، گزینه‌ نظامی آمریکا آماده و مهیا است تا هر آنچه را که لازم است انجام دهد. بنابراین فکر نمی‌کنم که چنین چیزی به طول انجامد. فکر نمی‌کنم که این انتخابی عاقلانه برای ایران باشد. واقعیت این است که رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح و آشکارا بیان کرده که ایران سلاح هسته‌ای نخواهد داشت."

"ما تمام دوستان‌مان را در منطقه به صورت کامل مطلع کرده‌ایم. آنها دقیقا می‌‌دانند که ما چه کاری انجام می‌دهیم. به صورت منظم به آنها گزارش خواهیم داد. ما یک توافق بد امضاء نخواهیم کرد. عدم نیل به توافق بهتر از یک توافق بد است، و ما این کار را انجام نخواهیم داد. اما ما در مسیر درست قرار داریم زیرا جهان ترجیح می‌دهد که ما این مسأله را به صورت صلح‌آمیز حل و فصل کنیم نه از طریق مواجهه نظامی."

وزیر خارجه آمریکا ضمن تکرار ادعاهای واهی حمایت ایران از تروریسم گفت: "ایران دولتی حامی تروریسم است. ایران از حزب‌الله حمایت می‌کند. هم‌اکنون، حزب‌الله در خشونت‌های سوریه درگیر شده است. از نظر ما این امر کاملا قابل اعتراض است. ایران از طرق دیگری در حمایت از تروریسم در منطقه فعال است. ما و دوستان‌مان با این امر موافق نیستیم."

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.