این مطلب ۲۹ بار خوانده شده
یادداشت بسیج/

اوضاع ملتهب لبنان تهدیدی برای امنیت خاورمیانه

به دلیل حمایت های قاطع نیروها و مقامات عالی رتبه حزب الله لبنان از حکومت و ملت سوریه، این کشور بارها توسط نیروهای تحریک شده توسط جبهه غربی – عربی؛ دچار التهابات و اتفاقات امنیتی گسترده شده است.
نسخه مناسب چاپ

پس از آن که اوضاع داخلی سوریه در سال گذشته با مشکلات عدیده امنیتی و سیاسی – اجتماعی روبرو شد ، شرایط برخی از کشور های منطقه هم به تبع نا آرامی های بوجود آمده در این کشور ؛ از حالت عادی وارد مرحله التهاب گردید.

برای مثال با شکل گیری این اتفاق در شامات ، اوضاع مصر کلا به هم ریخته شد و نا آرامی های آن تاکنون هم ادامه داشته است. شرایط حکومت در ترکیه هم از این گذر بی نسیب نماند و آنها هم ، هر چند وقت یکبار ، دچار بحران های شدید و بسیار خطرناک تا مرز کودتا شدند که البته این اتفاق ، فقط برای مصر بوجود آمد.

با این حال ، کشور بسیار استراتژیک لبنان هم جزو این گروه قرار گرفت و در این مسیر به دلیل حمایت های قاطع نیروها و مقامات عالی رتبه حزب الله لبنان از حکومت و ملت سوریه ، این کشور -  بارها توسط نیروهای تحریک شده توسط جبهه غربی – عربی ؛ دچار التهابات و اتفاقات امنیتی گسترده شد که قطعا ادامه یافتن شرایط فوق ، تهدیدی برای امنیت منطقه خواهد  بود.

برای مثال باید به چند مورد از انفجار های انتحاری و خطرناک در شهر های مختلف این کشور توسط گروه های تروریستی تحت اشراف مستقیم عربستان اشاره نمود که آخرین مورد آن ، مربوط به شهادت رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و تنی چند از لبنانی های حاضر در محل بوده است. در همین ارتباط ، هر روزه گزارشات متفاوت و البته مختلفی از شرایط امنیتی حاکم بر این کشور به خبرگزاری ها مخابره می شود. یکی از مهم ترین گزارشات اخیر در مورد یک مقام امنیتی لبنانی است که نخواسته نامش ، فاش شود.

بر این اساس ، یک منبع امنیتی به روزنامه السفیر لبنان گفت: "دستگاه‌ های امنیتی اخیرا گزارش ‌های امنیتی را دریافت کردند که هشدار می‌دهد کشور در آستانه مرحله بسیار خطرناکی قرار دارد و این امر بالاترین میزان هوشیاری و آماده باش دستگاه‌های امنیتی برای مقابله برخی موارد غیرعادی و استثنایی را می‌طلبد که به منطقه شمالی بقاع محدود نشده و بلکه در چند منطقه بویژه در برخی محل ‌های پرجمعیت در نواحی بیروت و جنوب گسترش یافته است".

نا گفته نماند که این منبع امنیتی ، درباره تلاش برای طرف ‌های تندرو برای به چالش کشیدن ارتش در چندین منطقه مهم لبنان هشدار داد و گفت: "برخی وابستگان نظامی غربی نگرانی خود را درباره عملیات تروریستی اخیر در لبنان و آزادی عمل شبکه‌ های تروریستی در برخی مناطق لبنان ابراز داشته و هشدار داده‌اند که گسترش آتش سوریه به سمت لبنان بیش از هر زمان دیگری این کشور را تهدید می‌کند و شرایط امنیتی لبنان با چالش های جدید و جدی تری روبرو خواهد شد."

منبع: خبرگزاری بسیج

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.