این مطلب ۲۵ بار خوانده شده
کارشناس مسائل خاورمیانه:

شورای همکاری خلیج فارس در حال از هم پاشیدن است/قطر از موضع خود کوتاه نمی آید

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: بین کشورهای حاشیه خلیج فارس روحیه اتحاد و همکاری وجود ندارد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سپاه انصارالرضا عليه السلام خراسان جنوبي ؛ دکتر محمد علی مهتدی در گفتگو با خبرگزاری بسیج در خصوص احتمال فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس وعلت فراخوانی سفرای سه کشور عربستان، امارات و بحرین از قطر اظهارکرد: مهم ترین نکته آن است که بین این کشورها روحیه اتحاد وجود ندارد، زمانی که این کشورها تشکیل یک شورا را اعلام کردند بر مبنای فشارهای آمریکا در این مسیر حرکت کردند. در آن زمان آمریکا نگران آثار منطقه ای انقلاب اسلامی در ایران بود و نیاز داشت که اتحاد، شورا و نیرویی تحت عنوان سپرجزیره ایجاد کند تا به مقابله با انقلاب اسلام ایران برخیزند.

این پژوهشگر ارشد پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با بیان اینکه نقش تشکیل این شورا برخاسته از نیاز داخلی این کشورها نبود، بلکه برخاسته از فشار خارجی بود، خاطرنشان کرد: اکنون که آمریکایی ها در  حال کاهش  نفوذ خود در منطقه هستند و حضور خود را در خلیج فارس را کاهش می دهند بروز چنین اختلافاتی  طبیعی است.

*کشورهای عربی حاضر به دنبال رو ی از عربستان باشند

وی ادامه داد: نکته دیگر، زیاده خواهی عربستان است اما در شرایط کنونی منطقه ، کشورها هر کدام می خواهند سیاست خارجی ویژه خود را داشته باشند و حاضر نیستند دنباله رو عربستان باشند و همین مسئله سعودی ها را  ناراحت کرده است. به ویژه اینکه عربستان سعودی به شدت نگران تحولات منطقه و  انقلاب های جهان عرب است و تلاش کرده تا این انقلاب ها را خنثی کند. 

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: اکنون در بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، بحرین، امارات و عربستان در سیاست خارحی به هم نزدیک تر هستند. یعنی آن ها در مسائل منطقه ای چون سوریه، مصر و لبنان تابع عربستان هستند. در مقابل قطر و عمان سیاست مستقلی دارند و کویت هم در این بین تلاش کرده است نقش میانه ای داشته باشد و به میانجی گری بپردازد.

* به نظر نمی رسد قطر از مواضعش کوتاه بیاید

مهتدی با اشاره به اینکه امیر قطر با پادشاه عمان تلفنی تحولات منطقه را بررسی کردند، افزود: من فکر نمی کنم قطر از مواضع خود کوتاه بیاید. البته قطر واکنش خوبی نشان داده و عاقلانه به این مسئله پرداخته است. همچنین تلاشی برای مقابله به مثل انجام نداده است و سفیران خود را از سه کشور فرا نخوانده و تاکید کرده است که روابط خود را با سه کشور ادامه می دهد.

وی تصریح کرد: من تصور می کنم در آینده شاهد تشدید اختلافات خواهیم بود و در هر صورت شورای همکاری خلیج فارس در حال از هم پاشیدن است و دیگر  فرصت زیادی برای پیوند این کشورها وجود ندارد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.