این مطلب ۲۲۰ بار خوانده شده
جوان نخبه بسیجی از نهبندان:

کار فرهنگی لازمه پیشرفت در روستاها/ پیشنهاد طرح موفق علمی به همه روستاییان

جوان نخبه بسیجی از نهبندان گفت: کمک به پیشرفت علمی بسیجیان در قالب حلقه های صالحین صورت گرفت و حالا همه سرگروه های صالحین در روستای اسدآباد نهبندان تحصیل کرده های دانشگاهی هستند.
نسخه مناسب چاپ

مهدی روشندل فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید روشندل روستای اسدآباد نهبندان در گفتگو با خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی اظهارداشت: در روستای ما که منور به دو شهید گرانقدر شهید غلامرضا روشندل و شهید زحمتکش است و بالای ۳۵۰ خانوار و بیش از هزار نفر جمعیت دارد؛ شغل اکثر مردم کشاورزی و دامداری است.

وی عنوان کرد: چون روستا به شهر نزدیک است غالبا جمعیت روستا نیز به کار آزاد مشغولند و به شهر رفت و آمد دارند.

روشندل ابراز داشت: ترک تحصیل دانش آموزان مهمترین مشکل در روستای ما بود.

وی اضافه کرد: در روستای ما مردم نیازی برای تحصیل دختران و پسران خود احساس نمی کردند و این تفکر وجود نداشت که دخترانی که تحصیل کرده باشند فردا مادرانی هستند که می توانند فرزندانی پرورش دهند که بیشتر به درد جامعه بخورند.

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید روشندل ادامه داد: دختران تا پنجم ابتدایی و پسران حداکثر تا دیپلم درس می خواندند سپس ترک تحصیل و شغل آزاد انتخاب می کردند.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری و همراهی روحانی روستا در قالب حلقه های صالحین به صورت پایه ای از دبستان کار را شروع کردیم و سرگروه های نونهالان با مدرسه ارتباط گرفتند و ما به همراه روحانی از مدرسه بازدید می کردیم.

 روشندل بیان داشت: در این طرح دانش آموزان را تحت پوشش قرار دادیم و با ارائه خدماتی چون استعدادیابی، مشاوره تحصیلی و کلاس های تقویتی رایگان با استفاده از دبیران و سرگروه ها، دانش آموزان را در حل مشکلات تحصیلی یاری کردیم.

وی عنوان کرد: هزینه تحصیلی از خیرین روستا و بسیج سازندگی برای پرداخت شهریه و هزینه خوابگاه دانش آموزان تهیه کردیم. اشخاصی از روستا که در شهر زندگی می کردند در زمینه هزینه ها، مشاوره تحصیلی و استعدادیابی همکاری کردند.

این جوان خلاق بسیجی گفت: ابتکار خوبی با همکاری خیرین، تحصیل کرده های روستا، روحانی، دبیران، خانواده ها و سرگروه های صالحین انجام شد.

وی افزود: در نهایت این فعالیت صورت گرفته را در قالب طرحی پیاده کردیم و به حوزه شهید کاوه تحویل دادیم. این طرح به تهران ارسال شد و حائز مقام برتر کشوری در جشنواره نخبگان بسیج شد.

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید روشندل خاطرنشان کرد: همه دانش آموزان از نونهال تا دانشجو که در حلقه های صالحین بسیج عضو بودند را پوشش دادیم.

وی اظهار داشت: در نهایت پنج نفر دانشجو داشتیم که سال بعد با رتبه خوب در کنکور سراسری پذیرفته شدند در حالیکه آنان اصلا قصد ادامه تحصیل نداشتند و ۱۲ نفر از افرادی که دیپلم گرفته و ترک تحصیل کرده بودند در دانشگاه ثبت نام کردند.

روشندل تاکید کرد: روحانی نقش بسیار مهمی در اجرای موفق این طرح در روستا و فرهنگ سازی این حرکت ارزشمند علمی داشت. روحانی بعد از نماز مغرب و عشا و در جمع اعضای حلقه های صالحین در مورد اهمیت تحصیل علم از دیدگاه اسلام سخنرانی داشت.

این جوان نخبه بسیجی افزود: این کار علمی در قالب حلقه های صالحین صورت گرفت و حالا همه سرگروه های صالحین در روستای اسدآباد نهبندان تحصیل کرده های دانشگاهی هستند.

 وی خاطرنشان کرد: سرگروه های صالحین با مراجعه به مدرسه مشکلات دانش آموزان را شناسایی می کردند و در مسجد کار تعلیم و تربیت صورت می گرفت.

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید روشندل متذکر شد: این طرح در روستاها بسیار لازم است و فرهنگ سازی در این خصوص در منطقه ما نیاز بود.

وی تصریح کرد: ما در روستایی محروم زندگی می کنیم و مشکل اصلی در منطقه ما فرهنگ است که نشات گرفته از کم سوادی و بی سوادی مردم است .

روشندل افزود: قبل از اجرای این طرح در روستا، اعتیاد برخی افراد باعث شده بود که آنان شغل خوبی نداشتند، روستا پیشرفت نداشت و مردم نیز مطالبه گری از مسئولین و نحوه آن را یاد نداشتند.

وی گفت: تاکنون شورای روستا افراد ریش سفید بودند و به جوانان اعتماد نداشتند اما در انتخابات اخیر تمام اعضای شورا از جوانان تحصیل کرده انتخاب شدند و با وجود آنان مردم از پیشرفت روستا راضی هستند.

این جوان خلاق بسیجی بیان داشت: در حال حاضر یک کمپ ترک اعتیاد در روستا دائر کردیم و ۷۰ نفر تاکنون ترک اعتیاد شده اند.

 

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.