این مطلب ۲۵۱ بار خوانده شده
گفتگوی صمیمی با نخبه و دانشجوی جوان بیرجندی :

در کشور از نخبگان علمی حمایت زیادی نمی شود / رسیدن به درجات عالی علم از مهمترین هدف من برای آینده است

نخبه جوان بیرجندی با بیان اینکه بعد از تصادف پدرم ساخت کلاه ایمنی به ذهنم رسید، گفت: رسیدن به درجات عالی علمی مهمترین هدف من برای آینده است ولی درکشور از نخبگان حمایت زیادی نمی کنند .
نسخه مناسب چاپ

علیرۻا سبزه کار نخبه بسیجی  بیرجندی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی با بیان اینکه در خانواده کارگر بدنیا آمدم واز دوران کودکی علاقه خاصی به کارهای علمی داشتم، اظهارداشت: علاقه من نه صرفا الکترونیک بود بلکه حتی یادم میاد مواد شیمیایی رو مخلوط می کردم تا چیز جدیدی را بسازم.

وی عنوان کرد: علاقه من صرفا الکترونیک نبود حتی مواد شیمیایی را مخلوط می کردم تا چیز جدیدی بسازم.

وی با بیان اینکه با وجود مشکلات فراوان از علاقه ام به علم کم نشد، افزود: مشکلاتی که در خانواده با آن رو به رو بودم این بود که همیشه وسایل خانه را به هم می ریختم تا از آن سر دربیاورمو این ماجرا اتفاقاتی را به همراه داشت.

این جوان بیرجندی ادامه داد: حتی جمله ی پدرم که به من می گفت "چه کار کنم دست از این کارها برداری، مردم فکر میکنند تو دیوانه هستی" از ذهنم پاک نمی شود.

وی اضافه کرد: وارد راهنمایی شدم و مورد تحسین و حمایت معلمین قرار گرفتم و با این تشویق ها، ایده های اولیه را در اول راهنمایی ارائه کردم.

سبزه کار با بیان اینکه در دوم راهنمایی بعد از تصادف پدرم، ایده ساخت کلاه ایمنی به ذهنم رسید، یادآورشد: آن موقع نمی دانستم چه کار باید انجام دهم و هزینه ای برای خرید وسایل و دانشی در این خصوص نداشتم.

این دانشجوی بیرجندی عنوان کرد: این مشکلات باعث شد پنج سال طرح کلاه ایمنی هوشمند طول بکشد بعد وارد خوارزمی شد اما به مرحله کشوری راه پیدا نکرد.

سبزه کار با بیان اینکه این طرح در سال ۹۳ به ثبت رسید، افزود: بعد از آن تمام تمرکزم را بر روی طرح های دیگر گذاشتم.

وی با بیان اینکه هم اکنون دانشجوی ترم چهارم رشته IT آموزشکده ابن حسام بیرجند هستم، گفت: هیچ وقت معدل الف نبودم، فقط دو بار سوم شدم. هیچ وقت فکر نکنید یک مخترع، محقق یا پژوهشگر در طول تحصیلش نمره الف می گیرد.

این نخبه جوان با بیان اینکه اولین اختراع من ساخت کلاه ایمنی هوشمند بود، گفت: بعد از تصادف پدرم به این فکر افتادم که چطور به صورت اتوماتیک به مراکز پزشکی اعلام شود که حادثه رخ داده است.

وی با بیان اینکه کمربند و اعلام علائم حیاتی از دیگر اختراعات من در سال گذشته است، افزود: علائم حیاتی به صورت بیسیم ارسال می شود و اگر فردی از پشت سر به فرد دیگری نزدیک شود به صورت ویبره اعلام هشدار داده می شود و موقعیت شخص برای اپراتور قابل نمایش خواهد بود.

سبزه کار با بیان اینکه سیستم الزام استفاده از کلاه ایمنی و سیستم ضد تک چرخ بر روی موتور طراحی شد افزود: این طرح با همکاری آقایان رضا سید آبادی و حسین نیک کار ساخته شده است.

این جوان خلاق گفت: سیستم ضد تک چرخ نمی گذارد فرد موتور سوار تک چرخ بزند و در صورت تک چرخ زدن به وی هشدار می دهد اگه سرعت خود را پایین نیاورد؛ چرخ ها اتوماتیک به حالت عادی برمی گردد. این طرح داوری و ثبت قطعی شده است.

وی با بیان اینکه به کمک دوستانم میکسر بتن سبک را ساختیم، افزود: مجید توکلی و محمد رضا ارغشی در این طرح ها به من کمک کردند و سازمان بسیج علمی پژوهشی استان حامی مادی و پارک علم و فناوری حامی معنوی من بودند.

وی با بیان اینکه در جشنواره رویش شرکت کردم و این جشنواره خوب بود، گفت: در جشنواره های خوارزمی نیز شرکت داشته ام.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی نسبت به ایران از مخترعین حمایت های خوبی انجام می دهند، افزود: در کشور ما باید مخترع همه کارها از ایده به مرحله اجرا را انجام دهد.

این مخترع جوان بیرجندی با اشاره به اینکه ادامه دادن تحصیلات در درجات عالی علمی هدف من است، عنوان کرد: برای خودم حد معین نکردم و به این مثل ز گهواره تا گور دانش بجوی اعتقاد قلبی دارم.

وی ادامه داد: اختراعاتی در ذهن دارم که با توکل به خدا بتوانم برای ساخت آن ها کاری انجام دهم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.