این مطلب ۲۱ بار خوانده شده
موسی نجفی در نشست خبری اعلام کرد

افتتاح همایش بیداری اسلامی باحضور آیت‌الله مهدوی‌کنی/ ایران کانون بیداری اسلامی است

دبیر علمی همایش بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی امام و رهبری از برگزاری مراسم افتتاحیه با حضور آیت‌الله مهدوی کنی خبر داد و از زهرا مصطفوی، علی‌اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل به عنوان دیگر مهمانان این همایش نام برد.
نسخه مناسب چاپ

به گزلرش سايت اطلاع رساني سپاه انصارالرضا(ع) به نقل از فارس، نشست رسانه‌ای «موسی نجفی» دبیر علمی همایش بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی(ره) ‌و آیت‌الله العظمی خامنه‌ای پیش از ظهر امروز در ساختمان مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور برگزار شد.

* جنبش نرم‌افزاری و بومی‌سازی علوم انسانی در نظریه بیداری اسلامی نهفته است

نجفی با بیان این که همایش مذکور به همت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای ۲۴ اردیبهشت در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما برگزار می‌شود، ادامه داد: موضوع بیداری اسلامی از دو منظر «عام» (سیاسی) و «نظریه‌پردازی» قابل بررسی است و بسیاری از مسائل به صورت منسجم در آن قابل طرح است. البته اندیشه سیاسی امام و رهبری و نسبت این نظریه در اندیشه این دو بزرگوار نیز دیگر ابعاد این قضیه را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت نظریه‌پردازی در موضوع بیداری اسلامی افزود: نظریه‌پردازی یک جاده یکطرفه نیست که همیشه از سوی استراتژیست‌های غربی به ما برسد، بلکه ما نیز باید نظریه‌پردازی کنیم و نظریات خود را به آنها ارائه دهیم. بنابراین در ذات این تفکر، جنبش نرم‌افزاری و بومی‌سازی علوم انسانی نیز نهفته است.

* «نظریه‌ بیداری اسلامی» جزو واحدهای دانشگاهی قرار گیرد

دبیر علمی همایش بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی امام خمینی و آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تأکید کرد: تبیین آکادمیک نظریه‌ بیداری اسلامی می‌تواند برای رشته‌های مرتبط دانشگاهی مطرح شود و موضوع پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی ارشد و دکتری قرار گیرد و حتی به عنوان واحد دانشگاهی نیز مطرح شود. در حوزه‌های علمیه نیز این موضوع قابل طرح است.

این استاد دانشگاه افزود: صدور این نظریه منسجم به دانشگاه‌های کشورهای عربی و غربی ضروری به نظر می‌رسد، زیرا آنها دیدگاه‌های خاص خودشان را دارند که اکثرا به فلسفه‌‌های لیبرال ـ دموکراسی منتهی می‌شود.

نجفی افزود: باید نسبت وقایعی که پیرامون ما رخ می‌دهد را با خودمان بسنجیم تا بتوانیم دید کلان به آن موضوع داشته باشیم.

* سیر تحول بیداری اسلامی در «فرهنگ واژه‌ها»ی مقام معظم رهبری نمایان است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با بیداری اسلامی نظیر  وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و صدا و سیما گفت: این نهادها با بیداری اسلامی درگیر هستند اما از تحلیل و تبیین آن عاجزند. بنابراین پر کردن چنین خلایی با برگزاری همایش‌هایی مانند همایش «بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی امام و رهبری» قابل رفع است.

این استاد دانشگاه با تأکید بر ضرورت ترسیم تمدن اسلامی آینده و افقی که ایران اسلامی به سمت آن در حرکت است، گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری، کشورهای غربی پس از فروپاشی شوروی رقیبی برای خود متصور نیستند و اکنون می‌طلبد که با ترسیم و ارائه نظریه بیداری اسلامی،‌ آن‌ها را متوجه اشتباه خود کرد.

وی افزود: در افکار مقام معظم رهبری مجموعه‌ای از «فرهنگ واژه‌ها» دیده می‌شود که از فرهنگ سکولار غربی دور است و بهتر می‌تواند سیر تحول بیداری اسلامی را نشان دهد.

* عناوینی مانند «بهار عربی» تقلیل بیداری اسلامی و به حاشیه‌بردن آن است

به گزارش فارس، نویسنده کتاب «اندیشه دینی و سکولاریسم در حوزه معرفت‏ سیاسی و غرب شناسی» با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر وجود سه نوع استعمار «کهنه»، «نو» و «فرا نو» گفت: بیداری اسلامی پاسخی به هر سه نوع این استعمارهاست، در صورتی که غربی‌ها می‌خواهند حرکت ضد استعماری در این انقلاب‌ها را با عناوینی مانند «بهار عربی» و «جنبش آزادی‌خواهی» تعریف کنند و علت اصلی که وجود استعمار و رژیم‌های مستبد است را به حاشیه ببرند.

نجفی، ایران اسلامی را کانون بیداری‌های اسلامی دانست و با اشاره به نقش تأثیرگذار آن تأکید کرد: «انقلاب اسلامی» هم معلول بیداری اسلامی است و هم خود یک موج جدیدی از بیداری اسلامی راه انداخته است. بنابراین رهبری این نظام که فقیهی فرزانه و صاحب نظر هستند الگوی سیاسی نظام اسلامی و آینده آن از بیانات ایشان قابل استخراج هست.

* وصول ۳۵۰ مقاله توسط دبیرخانه همایش

نجفی با اشاره به اعلام فراخوان همایش «بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی امام خمینی و آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» در ۹ ماه پیش ادامه داد:  ۳۵۰ مقاله به ما رسیده که ۶۰ مقاله برگزیده شده است و در ۱۰ موضوع دسته‌بندی و به صورت کتاب چاپ می‌شود.

وی «مؤلفه‌ها، فلسفه‌ تاریخ و بیداری اسلامی»، «اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی و حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای»، «نهضت‌ها و امواج تاریخی بیداری اسلامی»، «انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی»، «نظام‌سازی و مردمسالاری، نمادها و الگوهای بیداری اسلامی»، «بیداری اسلامی، تمدن اسلامی و نقد غرب»، «ظرفیت‌ها و ادبیات جدید بیداری اسلامی»، «آرمان‌های متعالی و وحدت اسلامی در بیداری اسلامی»، «آسیب‌های بیداری اسلامی،‌دشمنان و نظریه‌های رقیب» و «بیداری اسلامی، روابط بین‌الملل و معادلات جهانی و منطقه‌ای» را به ترتیب فصول دهگانه این کتاب نام برد.

وی با اشاره به استقبال دانشجویان سطوح عالی از این همایش گفت: از فضلای حوزوی و نخبگان دانشگاهی داخل کشور در این همایش مقالات متعددی رسیده است البته به علت استقبال دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری از همایش، بخشی از همایش به ارائه ۸ مقاله دانشجویی اختصاص دارد.

* برگزاری ۳ نشست تخصصی در همایش

نجفی در بخش پایانی این نشست ضمن تشریح برخی برنامه‌های روز همایش گفت: ۳ نشست تخصصی «ابعاد اندیشه سیاسی بیداری اسلامی» « سیر تاریخی بیداری اسلامی» و «ابعاد بین‌المللی بیداری اسلامی » در همایش برگزار و ۶۰ مقاله در آنها ارائه می‌شود که چکیده آنها به  ۳ زبان ارائه خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی عدم حضور مهمانان خارجی در همایش گفت: بیداری اسلامی سه مرحله دارد: نهضت اسلامی، نظریه اسلامی و تمدن اسلامی. ما در کشور خودمان در مرحله ۲ و  ۳ قرار داریم اما کشورهای عربی هنوز در مرحله نخست به سر می‌برند. بنابراین مهمانان خارجی آن بعد تئوریک که مد نظر ماست را ندارند، زیرا اکثرا در فضاهای لیبرال و چپ جدید قرار دارند.

* حضور دختر امام خمینی(ره) در اختتامیه همایش

نجفی در پایان با اشاره به برخی مهمانان حاضر در همایش گفت: مراسم افتتاحیه همایش بیداری اسلامی با حضور آیت‌الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در مراسم پایانی نیز اساتیدی همچون «علی اکبر ولایتی»، «غلامعلی حداد عادل» و «حسن رحیم پورازغدی» حضور دارند. خانم زهرا مصطفوی (دختر حضرت امام) نیز از مهمانان ویژه همایش است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.