این مطلب ۲۴ بار خوانده شده

لاله‏‏‎، سمبل زن مسلمان ایرانی است یا شهدای زن دفاع مقدس؟

دکتر محمد صادق کوشکی با انتقادشدید درباره موضوع،بودجه و هویت کارگردان فیلم لاله گفت : لاله‏‏‎، سمبل زن مسلمان ایرانی است یا شهدای زن دفاع مقدس؟
نسخه مناسب چاپ

حکایت پروژه فیلم لاله، فیلمی که هنوز ساخته نشده است، ادامه دارد.بعد از انتقاد شدید شریعتمداری از موضوع، بودجه و هویت کارگردان فیلم لاله و نارضایتی برخی از اعضای مجلس شورای اسلامی و منتقدین سینما، این بار نوبت به دکتر محمد صادق کوشکی رسیده است تا تیرانتقادش را به سوی پروژه فیلم لاله نشانه برود.وی معتقد است که ایران ده ها شهید زن داشتیم که به عنوان شهيدان قهرمان در دفاع مقدس به شهادت رسيدند چرا براي زندگي آنان سرمايه گذاري نمي شود؟
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا (ع) به نقل از ناچارنامه ، موضوع فیلم لاله و همچنین حواشی و انتقادهای وارده به آن برای ما جای هزاران سوال باقی گذاشت که با وجود این همه ابهام و چندرنگی، چرا مسئولان تصمیم قانع کننده ای درباره بودجه، هویت کارگردان این فیلم و همچنین موضوعش نمی گیرند. همین سوال ها باعث شد تا با دکتر محمد صادق کوشکی، کارشناس مسائل فرهنگی کشور گفتگو کنیم.همانطور که انتظار می رفت، وی یکی از منتقدین اصلی پروژه لاله است و برای مسئولان و دست اندرکارانی که تلاش کردند تا این فیلم ساخته شود، اظهار تاسف کرد و گفت:
ماجرايي تحت عنوان پروژه لاله قرار است بين وزارت ارشاد و طرف ظاهرا آمريكايي ساخته شود و اين نمونه اي از تفكرات بسيار غلطي است كه در وزارت ارشاد حاكم است.
وی معتقد است، موضوعي كه انتخاب شده موضوعي نيست كه در خور سرمايه گذاري دولتي باشد و معرفي چنين الگويي با ترازها و شايستگي هاي انقلاب اسلامي سازگار نيست و بيشتر يك ارزش گذاري غربي براي زن است.

كوشكي ادامه داد: براي ما ارزش هاي ديگري براي معرفي زن نمونه طرح است اين مسئله نشان مي دهد چه تفكرات غرب زده اي در بخش سينمايي وزارت ارشاد حاكم است.

عضو هيئت علمي دانشگاه تهران بيان كرد: تلاش براي توليد مشترك آن هم با اين موضوع و با بخش كم ارزش سينماي آمريكا نشان مي دهد چقدر مسئولين سينمايي وزارت ارشاد شيفته سينماي غرب هستند و در واقع دچار خودكم بيني و مرعوبيت هستند.

وي در ادامه اظهار داشت: اين بهترين مثال و دليل است براي آنكه كساني كه الان متولي بخش سينمايي وزارت ارشاد هستند به هيچ عنوان شايستگي چنين موقعيتي را ندارند و بايد اظهار تاسف كرد و اميدوار بود كسي پيدا شود و جلوي اسراف بيت المال را بگيرد.
اگر وزير ارشاد مدعي است كه فردي ارزشي و با ارزش هاي ديني و انقلاب آشنا است بايد در اين زمينه وارد عمل شود و جلوي چنين كار سخيفي را بگيرد.
اين استاد دانشگاه بيان كرد: ما ده ها شهيد زن داشتيم شهيدان قهرماني كه در دفاع مقدس به شهادت رسيدند چرا براي زندگي آنان سرمايه گزاري نمي شود؟
دكتر كوشكي در پايان گفت: بدون ترديد مغز متفكر فرهنگي دولت را همه مي شناسند و به نظر مي رسد وزير ارشاد در اين زمينه تصميم گير نباشد اگر وزير ارشاد اراده اي دارد و در اين زمينه تصميم گير است خودش را در نظام جمهوري اسلامي مسئول مي داند بايد جلوي تفكر غلط فرهنگي كه بر دولت حاكم است را لااقل در حوزه مسئوليت خودش بگيرد و اجازه ندهد با امضاي او و در زمان مسئوليت او چنين حركت ضد فرهنگي اتفاق بيفتد كه بطور قطع تا هميشه در پرونده وزير ارشاد به عنوان نقطه منفي و تاريك ثبت خواهد شد./

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.