این مطلب ۲۳ بار خوانده شده

۴۰ تا ۶۰درصد ایرانیان هیچ کتابی درسال نمی خوانند/سرانه مطالعه ۷۶ دقیقه

مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر مطالعه، گفت:۴۰ تا ۶۰درصد ایرانیان در طول سال هیچ کتابی نمی خوانند البته این آمار به غیر از مطالعه نشریه و فضای مجازی است
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا (ع) به نقل از شبستان ،سید عارف علوی، مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور، امروز (۱۹ مهر) در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی با اشاره به دیدار کتابداران سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب در سال گذشته، اظهار داشت: در این دیدار حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند که هیچ ایرانی نباید وجود داشته باشد که مطالعه نکند.


وی با اشاره به اینکه آمارها نشان می دهد ۴۰ تا ۶۰ درصد ایرانیان در طول سال هیچ کتابی را مطالعه نمی کنند، افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار با کتابداران سراسر کشور تاکید کردند که به سراغ کسانی بروید که اصلا مطالعه نمی کنند.


مدیرکل منابع نهادکتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: در حال حاضر بحث تبلیغ کتاب و مراقبت در تهیه آن، در دستور کار این نهاد قرار گرفته است به گونه ای که از ۷۰ هزار کتاب چاپ شده در کشور تنها ۲ هزار عنوان کتاب بهتر را خریداری می کنیم.


وی عنوان کرد: بر اساس نظرسنجی که از ۱۷ هزار نفر انجام شده است سرانه مطالعه (کتاب، نشریه، مجله، فضای مجازی و...) در شبانه روز ۷۶ دقیقه برآورد شده است.


راه اندازی ۱۰۰ ایستگاه مطالعه در کشور
علوی از راه اندازی ۱۰۰ ایستگاه مطالعه در کشور خبر داد و گفت: سهم خراسان جنوبی ۳ ایستگاه مطالعه است.


وی با تاکید بر اینکه هر ایستگاه حدود ۵۰ میلیون تومان (یک میلیون تومان هزینه سازه و ۴۹ میلیون تومان هزینه تامین کتاب در طول سال) اعتبار نیاز دارد، افزود: ۱۵ عنوان کتاب برای این ایستگاه ها در نظر گرفته شده که از هر کدام ۵۰۰ کتاب تهیه می شود.


بخش کودک و چند رسانه ای کتابخانه خراسان جنوبی تقویت شود
مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به بازدید خود از تمامی کتابخانه های خراسان جنوبی گفت: بخش کودک و چند رسانه ای کتابخانه های این استان نیازمند تقویت است به گونه ای که در قمست منابع چند رسانه ای ضعیف عمل شده است.


وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۰ هزار نسخه کتاب چاپ سنگی و خطی در سایت نهاد قرار داده شده است.


وجود ۳۰ میلیون نسخه کتاب در کتابخانه های کشور
علوی با اشاره به اینکه ۳۰ میلیون نسخه کتاب در کتابخانه های کشور وجود دارد، افزود: سالانه ۲۰۰ هزار کتاب از کتابخانه های کشور خارج می شود.


وی خاطرنشان کرد: ۲۰ میلیارد تومان سالانه برای خریدد منابع مختلف کتاب و تجهیز کتابخانه های کشور هزینه می شود.


در بخش کتب نابینایان وناشنوایان ضعیف عمل کرده ایم
مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه در بخش تامین منابع ویژه نابینایان و ناشنوایان ضعیف عمل کرده ایم، گفت: از آنجایی که تولید کتب بریل هزینه بر، پرحجم و مشکل است، این نهاد خرید یک دستگاه چاپ بریل را در دستور کار قرارداده که امید است این مشکل با خرید این دستگاه برطرف شود.


وی با اشاره به اینکه سه میلیون نفر در کشور عضو کتابخانه های این نهاد هستند، افزود: تعداد کتابخانه های کشور از یک هزار و ۶۰۰ باب کتابخانه به ۲ هزار و ۸۰۰ کتابخانه در حال حاضر رسیده است.


علوی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم در تمامی استان ها بر اساس نیاز یک کتابخانه شبانه روزی راه اندازی شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.