این مطلب ۳۱ بار خوانده شده

معرفی امام زاده زید النار (ع) در قائنات

زیدابن موسی فرزند امام موسی کاظم (ع) است که بنای مقبره وی ملقب به امامزاده زیدالنار در روستای آفریز در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان قاین واقع شده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی به نقل از ايسنا : ، زیدابن موسی فرزند امام موسی کاظم (ع) است که بنای مقبره وی ملقب به امامزاده زیدالنار در روستای آفریز در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان قاین واقع شده است.

مصالح و پیمون بنا قدمت آن را به عهد صفوی مربوط می‌کند. ورودی اصلی این مقبره از ضلع شمالی است که دارای مقرنـس‌کاری بسیـار زیبایی ا‌ست.
مقبره امامزاده زیدالنارگنبدی باشکوه و مرتفع دارد که دارای دو پوسته‌ای است که دارای تزئینات کاشی‌کاری با لعابی به رنگ فیروزه‌ای و نقش‌های گل و بته به رنگ سفید است که قسمتی از آن فرو ریخته و از بین رفته است. در داخل گنبدخانه، سنگی خاکستری قرار دارد که مردم نسبت به آن بـاورهای ویژه‌ای دارند.
این بقعه مبارکه همواره مورد توجه علماء این دیار بوده به طوریکه تاریخ ارادت ابو محمد حسن بن منصور قاینی مشهور به ابوالمفاخر به این آستانه را مسطور داشته است.

شیخ ابوالمفاخر (۵۴۷-۵۱۰)به علت شهرت و آوازه علمی از طرف سلطان بهرام شاه غزنوی به غزنین فراخوانده و به سمت نخست وزیری بر گزیده شد.
وی در شهر غزنینن خانقاه با شکوهی که دارای دارالقضا(دادگستری)دارالشفا(بیمارستان)مدرسه کتابخانه و آشپزخانه بود بنانهاد که به خانقاه زیدیه شهرت یافت زیرا به زیدبن موسی (ع)علاقه زیادی داشته و هرچه داشت از فیض وجود زید که در آفریز قاین مدفون است می دانست.

ارادت شیخ ابوالمفاخر به زید النار در کتاب سه رساله در علم رجال نیز مسطور است.
این آرامگاه بر اساس یکی از کتیبه های موجود در زمان شاه عباس صفوی و درسال ۱۰۲۰ه-ق نوسازی شد. بعدها در زمان امیر علم خان حشمت الملک مجددا تعمیر و بازسازی شد.
داخل ضریح یک قندیل اهدایی خاندان خزیمه (در عصر نادر شاه افشار)بوده که کتیبه روی آن این مسئله را با شعری بیان می کند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.