این مطلب ۲۳ بار خوانده شده
مسوول مركز بسيج هنرمندان خبر داد:

سينما اولويت بسيج هنرمندان در سال جاري

حسين قناديان به تشريح برنامه‌هاي بسيج هنرمندان در سال ۹۳ و اولويت بسيج هنرمندان در سال جديد پرداخت.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا علیه السلام؛ حسين قناديان رئيس مركز بسيج هنرمندان به همراه رضا رسولي معاون ارتباطات و امور بين الملل سازمان بسيج هنرمندان، امير نصير بيگي معاون امور انجمن هاي سازمان بسيج هنرمندان و جواد جميري معاون امور فرهنگي سازمان بسيج هنرمندان روز گذشته از خبرگزاري فارس بازديد كردند و با مديرعامل خبرگزاري فارس به ديدار و گفت‌وگو پرداختند.

حسين قناديان در اين ديدار به تشريح اهداف بسيج هنرمندان پرداخت و گفت: ما در حوزه‌هاي مختلف در بسيج هنرمندان كارهاي زيادي انجام داديم چون سرمايه‌گذاري در اين حوزه كار بسيار بزرگي است.

وي افزود: اگر وادي هنر را بررسي كنيم مي‌بينيم هنر در خود بسيج و سپاه پاسداران به معناي جنس خودش راه پيدا نخواهيم كرد چرا كه استارت كار هنري در اين ارگان‌ها از سال ۷۹ زده شد.

قناديان ادامه داد: تلاش كرديم بسيج هنرمندان را در شهرستان‌ها دنبال كنيم و حدود ۶ هزار نفر در كشور را تحت پوشش بسيج هنرمندان قرار دهيم.

وي در بخشي ديگر از اين گفت‌وگو به كارهاي صورت گرفته در بسيج هنرمندان اشاره كرد و گفت: تا به حال هنرمندان بسيجي كشور را به سه كشور خارجي اعزام و در قالب حلقه‌هاي صابرين آموزش‌هاي تخصصي را انجام داديم.

قناديان به بسيج هنرمندان در شهرستان اشاره كرد و افزود: ما در استان‌هاي گوناگون كارها و شاخه‌هاي تخصصي زيادي را دنبال كرديم.

در ادامه اين گفت‌وگو رسولي طي سخناني عنوان كرد: بازار هنر بازار متنوعي است اگر به بعضي از حوزه‌هاي ديگر نگاه كنيم مهندسي در عرصه هنر نوعي تكثر است اما در اين حوزه ما چيز چشمگيري نمي‌بينيم.

وي افزود: ما مقداري از اين موضوعات را هم نهادينه كرده‌ايم كه ماهي يكبار جلسه گذاشته مي‌شود و مسائل مهم بسيج استان را بررسي مي‌كنيم و همچنين اين كار را در بسيج وزارت ارشاد هم انجام داديم.

رسولي ادامه داد: در بحث‌هاي قانونمندي دچار ضعف هستيم كه با جلسات و بررسي‌هاي فراوان به دنبال راه‌حل اين موضوع مي‌گرديم.

وي تاكيد كرد: فعاليت ما در حوزه بسيج هنرمندان مي‌تواند جريان‌ساز باشد و در روز هنر انقلاب اسلامي هم كه كماكان در آستانه آن هستيم در كل كشور در حال نصب است.

رسولي به اعزام هنرمندان به اردوي راهيان نور در نوروز امسال اشاره كرد و گفت: تا به حال هيچ دستگاهي اين كار را انجام نداده است چرا كه اينها كارهاي جريان‌ساز و جذابي است كه اگر تكثر پيدا كند در اين حوزه اتفاقات بسيار خوبي خواهد افتاد.

وي در ادامه به برگزاري جشنواره‌هاي متنوع بسيج هنرمندان اشاره كرد و افزود: ما در جشنواره عكس بسيج شهيد شاهسواري را مورد تجليل قرار داديم چون به دنبال كارهاي نماد‌ساز هستيم و رسالت ما رسالت بسيج انقلاب است.

رسولي تاكيد كرد: بايد مدلي را ارائه دهيم كه وقتي از هنر صحبت مي‌كنيم خانواده‌ها به دلخواه خود فرزندان خود را به جشنواره‌هاي بسيج بفرستند.

در ادامه اين گفت‌وگو قناديان با اشاره به برنامه‌هاي بسيج هنرمندان در سال ۹۳ خاطرنشان كرد: ما برنامه‌هاي سالانه خود را داريم اما در زمينه فرهنگ‌سازي و عمومي‌سازي كارهايمان آماده نشده است.

وي به سخنان اخير رهبري درباره فرهنگ اشاره كرد و گفت: هر چيزي را نمي‌توان به نام هنر انقلاب قالب كرد و شاخص ما در كار هنري بيانات مقام معظم رهبري است كه بايد به همين اساس هنر انقلاب را تعريف كرد.

قناديان افزود: يكي ديگر از كارهاي ما در بسيج هنرمندان راه‌اندازي كارگروه‌هاي طلاب حوزوي در بحث هنر است كه اين كارگروه‌ها به سرپرستي آيت‌الله صفايي بوشهري ترتيب داده شده است.

رئيس سازمان بسيج هنرمندان تاكيد كرد: مشرب فكري ما بايد از حوزه گرفته شود تا سلامت مسير ما حفظ شود. البته يك سري ملاحظاتي را هم در اين عرصه خواهيم داشت.

قناديان خاطرنشان كرد: هنر در تمامي مراحل زندگي يك انسان تاثير دارد به همين خاطر بايد ميان هنر و فرهنگ شاكله‌اي قرار دهيم.

وي با طرح اين سوال كه آيا هنر انقلاب اسلامي در حال حاضر تريبوني دارد تاكيد كرد: وجه قالب صدا و سيما ناخالصي است كه بايد از سر دلسوزي مسئولين اصلاح شود.

قناديان در ادامه با اشاره به نامگذاري سال جاري به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي از سوي رهبر معظم انقلاب گفت: احساس ما اين است كه چون حضرت آقا امسال بحث جهاد فرهنگي را مطرح كردند اينجا هر سرباز ما در عرصه هنرمندان بايد يگانه عمل‌كننده باشد و بايد دفاع و هجوم را در عرصه فرهنگ ياد بگيريم.

وي افزود: يك سري اتاق‌هاي فكر از خود هنرمندان در هر استان انتخاب كرديم كه مي‌تواند در قالب‌هاي فرهنگي هنري وجود داشته باشد.

قناديان با اشاره به برگزاري جشنواره‌هاي بسيج تاكيد كرد: جشنواره‌ها براي ما هدف نيست بهانه‌اي است براي توليد آثاري كه مردم از آن استفاده كنند.

وي با اشاره به جشنواره مردمي فيلم آمار خاطرنشان كرد: ما در حال حاضر در حال آماده كردن محصولات سال آينده براي جشنواره‌هاي بسيج هستيم و اين همان اتفاقي است كه در جشنواره آمار در حال رخ دادن است.

قناديان از ادبيات انقلاب بسيج و هنرهاي تجسمي بسيج به عنوان ديگر كارهاي در حال انجام بسيج هنرمندان ياد كرد.

رئيس سازمان بسيج هنرمندان ادامه داد: محصولات هنري بسيج هنرمندان كارهاي جديدي است و مي‌خواهيم هنرمند را خلاقانه در ميان ميدان نگه داريم.

وي افزود: ما در جشنواره گذشته تئاتر بسيج ۷۵۰ گروه تئاتر را فعال كرديم كه هركدام از اين گروه‌ها ۳ تا ۵ نمايش را در شهرستان‌ها اجرا كردند. آيا جريان تئاتر كشور ما مي‌تواند در طول سال اين كار را انجام دهد؟

قناديان ابراز اميدواري كرد: يكي از تمايزات نگاه هنري ما نسبت به ساير نگاه‌ها سلامت كاري است كه انجام مي‌دهيم كه اميدواريم بتوانيم هميشه اين پاكي و طهارت را در اين حوزه داشته باشيم.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو به راه‌اندازي مجتمع آموزشي و پژوهشي انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: علت راه‌اندازي اين مشكلات فعاليت‌هايي است كه در عرصه هنر انجام مي‌شود و از مبناي علوم اسلامي و ايده ما شكل مي‌گيرد.

وي افزود: اين موسسه در حال بررسي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي است كه به اميد خدا به ثبت برسد.

قناديان با اشاره به بحث سينما خاطرنشان كرد: با توجه به آسيب‌شناسي‌هايي كه انجام داده‌ايم بحث سينما را در اولويت كارهاي ما قرار داده‌ايم و در دو حوزه كارگرداني و فيلمنامه‌نويسي كارگروه‌هايي را راه‌اندازي كرده‌ايم.

وي تاكيد كرد: ما وقتي درباره هنر انقلاب اسلامي حرف مي‌زنيم بايد الگو ارائه دهيم چرا كه سرفصل اين حوزه نامگذاري روز هنر به نام شهيد آويني است.

رئيس سازمان بسيج هنرمندان ادامه داد: احساس كرديم كه برخي شهيدان را از همين جامعه هنرمندان شناسايي كنيم. تمام ۲۰ هزار خانواده شهيد هنرمندان زيارت كرديم چرا كه ما تنها جامعه‌اي هستيم كه با خانواده شهدا ديدار كرديم و قرار است امسال در هر ماه يك بزرگداشت شهيد هنرمند در كشور برگزار كنيم.

وي در ادامه از برگزاري نخستين اجلاسيه كنگره شهداي هنرمند در ارديبهشت ماه سال ۹۳ خبر داد.

در ادامه اين گفت‌وگو رسولي معاون ارتباطات و امور بين الملل سازمان بسيج هنرمندان درباره اطلاع رساني در حوزه هنر بسيج گفت: وقتي واژه بسيج را نامگذاري مي‌كردند مي‌خواستند كه اين واژه نظامي قلمداد كند و ما زماني را سپري كرديم تا اين فضاي نظامي را بشكنيم ولي هنوز فكر مي‌كنيم كه جاي كار دارد.

وي افزود: هنوز رسانه مناسب را براي اطلاع‌رساني به دست نياورديم و تلاشمان را كرديم كه اطلاع‌رساني را از طريق صدا و سيما به درستي انجام دهيم.

رسولي با اشاره به راه‌اندازي سايت سيمرغ خاطرنشان كرد: سايت سيمرغ تريبون رسمي ما است همچنين براي انجمن‌هاي ما چند سايت را راه ‌اندازي كرديم كه استان‌هاي ما نيز هركدام سايت‌هاي جداگانه‌اي دارند.

وي ادامه داد: ما از دو منظر مي‌توانيم به مقوله اطلاع‌رساني رسانه‌اي نگاه كنيم اول منظر داخلي كه خيلي وقت‌ها توانسته جريان‌سازي كند كه در آن زمان روزنامه‌هاي كشور نيم صفحه نيم صفحه به نقل از ما مطلب منتشر مي‌كردند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.