این مطلب ۲۲ بار خوانده شده
روايت حاتمي‌كيا از رضايت امام خامنه اي از فيلم "چ"

امام خامنه اي: همان چمراني بود كه من مي‌شناختم

حاتمي‌كيا گفت: پريروز براي من روز خوبي بود، چون صبح فهميدم به‌خاطر فيلم «چ» مي‌توانم خدمت آقا برسم و ايشان خيلي نسبت به من و فيلم «چ» محبت داشتند و با چهره‌اي بشاش راجع به اين فيلم توضيح دادند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سپاه انصارالرضا عليه السلام خراسان جنوبي به نقل از پايگاه اينترنتي بسيج، عصر روز سه‌شنبه ۲۶ فروردين در همايش تصوير قلم، از ابراهيم حاتمي‌كيا كارگردان فيلم «چ»، مسعود ده‌نمكي كارگردان «معراجي‌ها» و نرگس آبيار كارگردان «شيار ۱۴۳» در فرهنگ‌سراي انديشه تقدير شد.

در ابتداي اين همايش كه به‌همت مؤسسه فرهنگي شهيد آويني صورت گرفت ميزگردي با حضور وحيد جليلي،‌ عليرضا رضاداد و مسعود ده‌نمكي با موضوع "رديابي انديشه‌هاي سيد شهيدان اهل‌قلم در آثار داستاني و مستند در دو دهه اخير" برگزار شد.

پس از ميزگرد، در پايان اين همايش ضمن تقدير از عوامل سه فيلم سينمايي «شيار ۱۴۳»، «چ» و «معراجي‌ها» ابراهيم حاتمي‌كيا سخنراني كرد كه در بخشي از سخنان خود گفت: پريروز براي من روز خوبي بود، چون صبح فهميدم به‌خاطر فيلم «چ» مي‌توانم خدمت آقا برسم و در مراسمي سر وقت نماز خيلي نسبت به من و فيلم «چ» محبت داشتند و با چهره‌اي بشاش راجع به اين فيلم توضيح دادند و نسبت به چمراني كه ساخته شده است بسيار هم علاقه‌مند بودند. پريروز دو خبر خوب براي من بود، يكي خبر ديدار آقا بود و ديگر اين خبر نظرسنجي وزارت ارشاد از مردم كه در روزنامه‌ها هم رفت.

شرح كامل اين سخنراني را در ذيل بخوانيد:

ابراهيم حاتمي‌كيا در ابتداي سخنان خود گفت: من اهل اين‌قدر صحبت كردن نيستم ولي وضعيت موجود و اصرار دوستان باعث شده است كه من حرف‌هايي را بزنم كه فحشهايي را هم در رسانه‌ها داشته است.

حاتمي‌كيا با ذكر خاطره‌اي گفت:‌ يادم هست كه هشت سال پيش بود كه سفري به كرمان داشتم و صحبت‌هاي خصوصي را در يك جمع معدودي داشتم و فكر نمي‌كردم از اين جمع ۸نفري حرف‌هاي من به بيرون برود اما وقتي به تهران رسيدم ديدم كه حرف‌هاي من تيتر روزنامه‌ها شده است و يادم است انتقادي را كه من به مرحوم ايرج قادري داشتم در روزنامه‌هاي آن روز منعكس كردند.

كارگردان فيلم «چ» اضافه كرد: من خيلي دوست ندارم كه در سايت‌ها ديده شوم ولي وقتي مي‌بينم كه كاري نمي‌شود چاره‌اي ندارم و بايد اين فضا را حفظ كرد و اين حرف‌ها را بايد گفت كه ما از كجا آمده‌ايم و براي چه آمده‌ايم و چه مي‌خواهيم بگوييم و اينكه چه مي‌خواهيم بگوييم همان چيزي است كه براي بچه هاي هنرجوي سينما مهم است.

وي با اشاره به نقدهايي كه راجع به فيلم «چ» شده است، گفت: در اين نقدها كمتر ديدم كه به‌زبان دلسوزانه ارزشي حرف بزنند و بيشتر بر تكنيك تكيه مي‌كنند كه هم به‌خاطر درگير شدن با ظرف موضوع است كه البته در جاي خود اهميت دارد ولي اينكه براي چه آمده‌ايم مهم است كه بايد در نقدها آن را در نظر گرفت.

حاتمي‌كيا اضافه كرد: من البته به بچه‌هايي كه تازه وارد اين فضا مي‌شوند حق مي‌دهم، چون زماني كه من وارد فضاي سينما شدم زمان جنگ بود و صراحتاً جاي ما معلوم بود و فضاي ما به‌نظر آسان‌تر مي‌آمد. اما حضور بچه‌ها در اين دوره در حوزه سينما مانند حضور بچه‌ها در روايت فتح در دوره پس از جنگي است كه آقامرتضي وارد آن فضا شد و تا حدي سراغ بچه‌هايي كه در جنگ بودند رفت و مستندهاي خوبي ساخته شد. اما بعد از يك دوره‌اي يك غم نوستالژيك ما را گرفت و ديگر انگار به آينده و حال فكر نمي‌كنيم و يك‌جور دخمه‌وار به زمان حال فكر نكرديم.

وي با اشاره به برنامه روايت فتح در سال‌هاي پس از شهادت سيدمرتضي آويني گفت: من در جايي به بچه‌هاي روايت فتح معترض بودم كه بايد وارد بحث روز شوند و حرف‌هاي نسل جنگ را با همان شاخص‌هاي زمان خود تعريف كنند. از جاهايي خط قرمزها و مميزي‌ها مطرح شد و فرود روايت فتح هم شروع شد به‌گونه‌اي كه الآن اصلاً آن را تعقيب نمي‌كنم.

حاتمي‌كيا اضافه كرد: براي هنرجوياني كه مي‌خواهند به عرصه سينما ورود كنند كمي سخت است و بايد هم اين‌طور باشد كه اگر آسان بود همه‌كس به اين حوزه ورود مي‌كردند. مدرسان عزيزي هم كه مي‌خواهند درس بدهند بايد جهت را مشخص كنند كه هنرجو را براي جشنواره‌ها تربيت مي‌كنيم يا براي ايران اسلامي خودمان. البته همه اينها به جايي برمي‌گردد كه زيرساخت‌ها چگونه شكل مي‌گيرد و آن نسلي كه بايد از اين‌جا شكل بگيرد بايد پاي يك‌سري حرفها بايستند و از هجمه‌اي كه هستند نترسند.

كارگردان فيلم سينمايي «چ» ضمن تشكر از وزارت ارشاد به‌خاطر نظرسنجي‌اي كه درباره سينما و محبوب‌ترين سينماگران انجام داده است، گفت: جا دارد از مسئولين وزارت ارشاد به‌خاطر اين نظرسنجي كه انجام دادند تشكر كنم. پريروز براي من روز خوبي بود، چون صبح فهميدم به‌خاطر فيلم «چ» مي‌توانم خدمت آقا برسم و در مراسمي سر وقت نماز خيلي نسبت به من و فيلم «چ» محبت داشتند و با چهره‌اي بشاش راجع به اين فيلم توضيح دادند و نسبت به چمراني كه ساخته شده است بسيار هم علاقه‌مند بودند و گفتند همان چمراني بود كه من مي‌شناختم. پريروز دو خبر خوب براي من بود يكي خبر ديدار آقا بود و ديگر اين خبر نظرسنجي وزارت ارشاد از مردم كه در روزنامه‌ها هم رفت.

وي ادامه داد: آن‌چيزي كه در سايت‌هاي مختلف ديده مي‌شود اينكه فحش مي‌شنود و آدم با خود مي‌گويد كه چقدر منفور شده است و سروصدا و هياهو هم هست ولي وقتي كه به جامعه برمي‌گردي مي‌بيني اين خبرها هم كه در اين سايت‌ها مي‌بيني نيست.

حاتمي‌كيا اضافه كرد: ده‌نمكي كتك‌خورش در اين چيزها ملس است ولي من تازه وارد اين‌گونه فضا شدم. واقعاً هم اين‌طور است چون گمراه مي‌كند. اين لازم است كه ما گمراه نشويم از اين جماعت پاي مانيتورنشين دست به كيبوردها كه هرلحظه نظر مي‌دهند، اينها سپاهشان بزرگ نيست و جنجالهاي‌شان بزرگ به نظر مي‌آيد ولي وقتي وارد جامعه مي‌شوي مي‌بينيد كه اينها در جامعه چندان بزرگ نيستند.

كارگردان فيلم‌هاي «آژانس شيشه‌اي» و «از كرخه تا راين» ادامه داد: اين تشكيلاتي كه مربوط به فضاي اينترنتي هست شبيه يك خانه تيمي شده است كه در ارتباطشان با هم قوي شده‌اند و گمان مي‌كنند آنچه فكر مي‌كنند در جامعه هم به اين صورت است.

ابراهيم حاتمي‌كيا در آخر گفت: واكنش‌هايي كه مردم در انتخاباتي كه در ايران رخ داد، نشان مي‌دهند نشان مي‌دهد كه خيلي نمي‌توان به اين شكل سايت‌ها توجه كرد و ما بايد حواسمان باشد كه خيلي گمراه نشويم و از آن‌چيزي كه بايد مصرّ به گفتنش باشيم دست نكشيم.

در پايان اين همايش و پس از اقامه نماز جماعت، فيلم سينمايي «چ» اكران شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.