این مطلب ۲۴ بار خوانده شده
۲ اردیبهشت

سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بنا به فرمان حضرت امام خمینی (قدس السره) به جوانان غیور و انقلابی ایران اسلامی، عده‌ای از دلسوختگان راستین و پیروان صدیق ولایت فقیه گرد هم جمع آمدند، و نهاد مقدس سپاه را پی ریزی كردند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی، شاید در آن روزهای نخست كه هدف سپاه را پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن مطرح می‌كردند، تصور نمی‌رفت كه چه مسؤولیت سنگین و رسالت خطیری به عهده این تشكیلات تازه تأسیس خواهد بود؛ اما از آنجا كه محرك حضور در این نهاد، خدمت بی‌شائبه به انقلاب اسلامی و اطاعت محض و عاشقانه از مقام والی ولایت فقیه بود سپاه به عنوان بازوی توانمند ولایت فقیه، خویشتن را برای هر نوع مأموریت محوله آماده كرده بودند.
امام (قدس سره) در دوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ طی فرمانی به شورای انقلاب رسماً تأسیس این نهاد مقدس را اعلام كردند و شورای انقلاب با تأسیس شورای فرماندهی سپاه گام اساسی را در جهت سازماندهی این نهاد برداشت.
سپاه در دوران تشكیل، صرفاً نیروی شهری به حساب می‌آمد كه با توجه به شرایط خاص در جامعه و پراكندگی قوای انتظامی، مأموریت حفظ نظم و امنیت عمومی را عهده دار شده بود.
در آن روزها، عده پیوستگان به سپاه اندك بود و اكثر علاقه‌مندان به انقلاب جذب تشكیلات و نهادهای دیگر شده بودند، عمدتاً در كمیته‌های انقلاب اسلامی به پاسداری از انقلاب برخاسته و سعی در صیانت آن داشتند.
تعداد كم این عده سپاهیان پرانگیزه نقطه ضعف محسوب نمی‌شد و عموم برادران سپاهی گوش به فرمان حضرت امام (ره) و آماده اجرای فرامین ولی فقیه بودند.
اگرچه سپاه هویتی نظامی دارد ولی، نظامی گری در واقع یك بعد از ابعاد هویت مقدس این نهاد مكتبی و مردمی است.
سپاه نهادی در جهت پیاده كردن اهداف و آرمان‌های والای انقلاب اسلامی است و نامگذاری سال روز ولادت سالار شهیدان به نام روز پاسدار از این جهت است كه سپاه آرمانی بزرگ و مقدس دارد كه حفاظت و نگهبانی از نظام و حكومتی است كه بر اساس اسلام ناب محمدی(ص) برپا شده است و داعیه تحقق نسبی آن را در جهان امروزی دارد و دامنه این آرمان تا زمان حكومت عدل جهانی امام مهدی «عج» نیز گسترده است و بدین لحاظ دارای آرمان‌های مكتبی، انسانی و جهان شمول است كه باید همیشه حركت خود را بدان سوی جهت دهد.
از طرف دیگر ایثار و فداكاری برای حفظ نظام اسلامی و دستاوردها و اصول آن، آرمانی است كه سپاه با درس آموزی از حماسه حسینی، آن را خط مشی اصلی خود قرار داده است. از این نگاه، سپاه، حسینی و عاشورایی است و همواره آماده است برای حفظ نظام و حكومت اسلام ناب محمدی فداكاری كند و با تمام هستی خود در نگهبانی از آن، بكوشد.
سپاه همچون حضرت اباالفضل العباس(ع) كه مطیع محض رهبر و امام خویش بود و به منزله بازوی امام حسین(ع) محسوب می‌شد، بازوی مقام عظمای ولایت است، تحقق این هویت مكتبی و آرمان الهی، بدون ارتباط با مقام ولایت، امری ناشدنی است.
سپاه با این پشتوانه عظیم الهی و مكتبی، به اضافه نیروی انسانی مخلص، فداكار، آگاه، معتقد و متعهد به مبانی اسلامی، مكتب و ولایت با بهره‌گیری از سال‌ها تجربه، تخصص و بینش فنی، امروز به صورت مجموعه‌ای چون «بنیان مرصوص» است كه انقلاب و نظام اسلامی را مانند دژی نفوذ ناپذیر در بر گرفته و از هر خطر و توطئه‌ای مصونیت می‌بخشد و اكنون سپاه با سه بعد بسیار قوی معنوی، نظامی و علمی، تحقق بخش امر خدای تعالی در قرآن است كه فرموده:
وَ أَعِدُّوا لَهُمْ ما اسْتَطعْتُمْ مِنْ قوّةٍ و مِنْ رُباطِ الْخَیْلِ تُرْهَبونَ به عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّكُمْ..." "هر چه می‌توانید برای مقابله با دشمن آماده كنید و تجهیز شوید تا بدین وسیله دشمنان خدا و دشمنان خود را بترسانید"
سپاه با چنین بنیه ی معنوی و مادی، چشم اندازی بس روشن پیش رو دارد كه عبارت از حفظ نظام مقدس و كشور و نیز تلاش و زمینه سازی برای حكومت بزرگ و منجی بشریت حضرت بقیة الله ارواحنا فداه است.

وظایف سپاه در بدو تشكیل
شورای فرماندهی در اطلاعیه ی ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۸ وظایف كلی سپاه را به شرح زیر اعلام كرد:
۱-کمك به اجرای امور انتظامی، امنیتی و كنترل، تعقیب و دستگیری عناصر ضد انقلاب.
۲- مبارزه ی مسلحانه علیه جریان‌های مسلحانه ضد انقلاب.
۳- دفاع در برابر حملات و اشغالگری‌های عوامل یا قوای بیگانه در داخل كشور.
۴- همكاری و هماهنگی مؤثر با نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مطابق آیین نامه‌های مربوطه.
۵- تربیت و آموزش اخلاقی، ایدئولوژیكی - سیاسی و نظامی كادرهای سپاه.
۶- كمك در اجرای دستورات انقلاب اسلامی و دادگستری دولت جمهوی اسلامی.
۷- حمایت از نهضت‌های رهایی بخش و حق طلبانه مستضعفین جهانی تحت نظارت رهبری انقلاب.
۸- مشورت و استفاده از نیروهای انسانی و تخصصی سپاه به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه و كمك به پیشبرد طرح های عمرانی دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده هر چه بیشتر از نیروی پاسداران.

فرمان حضرت امام (قدس السره) مبنی بر تشكیل نیروهای سه گانه در سپاه:
امام خمینی (قدس السره) در ۲۶ شهریور ۱۳۶۴ طی فرمانی تشكیل نیروهای سه گانه سپاه شامل زمینی، هوایی و دریایی را به فرماندهی كل سپاه ابلاغ فرمودند و مسؤولان سپاه در جهت اجرای فرمان امام (قدس سره) به سرعت دست به كار سازماندهی شدند و نیروی زمینی سپاه را در قالب گروهان، گردان، تیپ و لشكر آرایش تشكیلاتی دادند و در جبهه‌های جنگ تحمیلی با سازمان و آرایش جدید خود اجرای مأموریت های محوله را استحكام و توان بیشتری بخشیدند. نیروهای هوایی و دریایی نیز با همین سرعت بر اساس تشكیلات جدیدی پایه ریزی و در جهت انجام مأموریت های محوله آماده شدند.
در حال حاضر تشكیلاتی منسجم و مقتدر از برادران سپاهی در زمین، هوا و دریا در كران تا كران میهن اسلامی حضوری فعال و پر ثمر دارند و در نهایت اقتدار و توان رزمی بسیار بالا، با تجاربی ذی قیمت و ارزشمند كه حاصل سال‌های پربركت دفاع مقدس است، آماده‌اند تا در صورت بروز هر گونه خطر و تجاوز احتمالی، واكنش مناسب و مؤثری از خود نشان دهند.
از سوی دیگر مراكز علمی سپاه به منظور ارتقاء سطح علمی پرسنل خویش می‌كوشند تا با برگزاری كلاس‌های آموزشی ضروری، عناصر سپاهی را از جهات مختلف، انسان‌هایی كارآمد و پر توان سازند.

نقش زنان در سپاه
در جامعه اسلامی، زنان نقش عظیمی را بر عهده دارند و در نهضت اسلامی نیز بنا به فرمایش امام راحل (ره) نه تنها زنان عقب‌تر از مردان نبودند، بلكه در كنار آنها و در بسیاری از جبهه‌ها، شاید پیشتاز، در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی هم بودند و با حضور جدی خود به تكلیف الهی خویش عمل كردند.
سپاه از همان لحظه‌های آغازین تكوین و تكامل خویش، حضور خواهران و برادران را توأم با حفظ ارزش‌های انقلابی و اسلامی شاهد بوده است. حضور خواهران در سپاه از دو بعد قابل بررسی و تأمل است بعد نظامی و بعد غیر نظامی، در بعد نظامی خواهران با حضور خود در مناطق نظامی در دوران دفاع مقدس و امداد رسانی به جبهه‌ها و پشتیبانی رزمندگان اسلام نقش عظیمی را بر عهده داشتند و در بعد غیر نظامی نیز با حضور در پایگاه‌های بسیج و جمع آوری كمك‌های مردمی و ارسال آن ها به جبهه ها بار سنگین مسؤولیت تدارك جبهه ها را بر دوش كشیدند. از سوی دیگر خواهران برای حفظ امنیت كشور، در مكان‌های حساس، حضوری هوشیارانه و فعال دارند. افزون بر موارد یاد شده از دیگر مسؤولیت‌هایی كه بر عهده آنان گذاشته شده است، حرفه مقدس پزشكی و پیراپزشكی است. ضمنا نمی توان سهم خواهران سپاهی را در سایر فعالیت های ارزند ه و پرتلاش نادیده گرفت.

سخنان مقام معظم رهبری درباره سپاه
"سپاه پاسداران نور چشم و عضو اصلی انقلاب است، چرا كه از بطن انقلاب روییده، رشد كرده و رو به كمال است".
"برجستگی سپاه، در همراهی «سلحشوری نظامی» با «خلوص معنوی» بوده و همه موفقیت‌ها از هماهنگی این دو ناشی شده است و این عنصر اصلی كه صفت مجاهدان جلیل القدر صدر اسلام و پایه گذاران افتخارات تاریخی اسلام است، همواره باید در سپاه پاسداران حفظ شود".

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.