این مطلب ۴۶۰ بار خوانده شده
با حضور اهالی رسانه ؛

بازدید از کارگاه بافت فرش اصیل بیرجند در این شهرستان / تاحدودی توانسته ایم از انحصار فرش در بیرجند جلوگیری کنیم

محمدپور کارآفرین فرش با بیان اینکه هدف اصلی من و دوستانم از ایجاد کارگاه فرش ایجاد اشتغال بوده است نه سود ؛ گفت: دلالان و کسانی که به دنبال انحصار بازار فرش هستند؛ فرش مناطق روستایی را با قیمت اندک می خرند و دربازار به قیمت بالایی به فروش می رسانند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی، سال جاری از سوی امام خامنه ای(حفظه الله)به نام اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نام گذاری شده است در همین راستا سازمان بسیج رسانه استان ازکارگاه بافت فرش سنتی بیرجند که توسط آقایان محمد رضاخوشحال، مجید نوری و مصطفی محمدپور ازچهار سال پیش باتوکل  برخدای متعال و گذاشتن قسمتی از همت و توان نیروی جوانی خویش این کارگاه راه اندازیی کنند.

مصطفی محمد پور در بازدید اهالی رسانه از این کارگاه فرش با بیان اینکه ما در سال ۱۳۹۱ که بنا بر نامگداری و تا کیدات امام خامنه ای (حفظه الله) سال تولید ملی، حمایت از کارو سرمایه ایرانی نام گذای شده بود با هم پیمان بستیم تا یک کار تولیدی راه اندازی کنیم، اما چه کاری؟

وی با بیان اینکه پیشنهاد کار احیای هنر فرش یا همان قالی بافی بود، ادامه داد: به همراه دوستان شش ماه کار تحقیقاتی در خصوص مشکلات و موانع این کار انجام دادیم، مشکلات را دیدیم اما از اراده خود برنگشتیم، و برای تک تک موانع برنامه ریزی کردیم.

 محمد پور افزود: برای شروع کار جایی اجاره کردیم، در روزنامه برای جذب نیرو آگاهی دادیم و با خرید یک دار دست دوم قالی بافی کار خود را شروع کردیم، کم کم چند دار دیگر اضافه شد.

این جوان بیرجندی با بیان اینکه تا کنون ده دارقالی را در کار گاه بافت فرش اضافه کردیم، عنوان کرد:  چهاردار آن برای بافت قالی ۱۲ متری و چهار تای دیگرآن برای قالی ۹ متری و ۲ دستگا آخر برای قالی ۶ متری می باشد.

وی با بیان اینکه ۲۰نیروی مستقیم در این کارگاه مشغول به کار هستند، گفت: ۱۰نفر را بیمه فرش بافی و ۱۰نفر دیگر انها بیمه کمیته امام امام خمینی(ره) و بهزیستی می باشند.

محمدپور با بیان اینکه بیشترین هدف ما از ایجاد این کارگاه اشتغال بوده است و هنوز به سرمایه اصلی که هرکدام از ما مبلغ ۳۰میلیون ریاد در ابتدای ایجاد کارگاه آوره ی ما بوده است نرسیدمیم؛ گفت: متاسفانه بازارفروش نداریم.

دلالان فرش؛ فرش های مردم مناطق روستایی را با قیمت پایین خریداری می کنند

وی با بیان اینکه متاسفانه دلالان فرش؛ فرش های مردم مناطق روستایی را با قیمت پایین خریداری می کنند و در بازار با قیمت بالایی به فروش می رسانند؛ گفت: ما در بیرجند توانسته ایم تا حدودی با انحصار مقابله کنم اما دلالان و کسانی که به دنبال انحصار هستند همیشه دنبال قیمت پایین هستند.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ بنابر معرفی اداره کار استان قرار بود جهت پیشرفت کار وامی به کارگاه پرداخت شود اما یک کارمند در سازمان صنعت، معدن و تجارت آنقدر سنگ جلوی پای ما گذشت که اگر شوق تولید و اجرای فرمان رهبری نبود انگیزه خود را از دست میدادیم.

 

محمد پور خطاب به مسئولین گفت: از مسئولین می خواهیم موانع جلوی پا تولید را کاهش دهندآیین نامه ها را اصلاح و مجوز های موازی در تولید را کم کنند، تا یک کارمند کوتاه بین نتواند با همین آیین نامه ها قفل بر پای صنعت استان بزند، دولت میتواند در نوک هرم از تولید کنندگان حمایت و کار های خوبی انجام دهد.

 

 وی با اشاره به بازار فروش فرش دست باف گفت: فرش تولیدی ما یکی از بهترین و مرغوب ترین فرش های تولیدی بیرجند است و از نظر مرغوبیت و مشخصات فنی فرشبافی با فرش تبریز برابری میکند اما با قیمت هر متر حدوداً یک میلیون و پانصد هزار تومان نصف قیمت فرش تبریز را دارد.

وی ادامه داد: برابری فرش ما با فرش دست باف تبریزباعث شد بتوانیم با حضور در نمایشگاه های یزد، مشهد و شیراز تعدادی از تولیدات فرش دستباف این کارگاه که با توان بافندگان بومی در این کارگاه بافته شده بود به خارج از استان صادر کنیم.

این کارآفرین بیرجندی تاکید کرد: قالی بیرجند یکی از قدیمی ترین هنرها و فرش بیرجند به عنوان باکیفیت ترین فرش ها مشهوردر سطح کشور و جهار بوده است اما در سال های اخیر به خاطر کم توجه ای مسیولین و تقلب در فرش بیرجند، این فرش صدمات زیادی خورده است و ما تلاش کردیم با کیفیت بالای خود هنر فرشبافی را به عنوان یک شغل پایدار در بیرجند حیاء کنیم.

صالحی سرپرست این کارگاه بافت فرش نیز در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) گفت: فرش بیرجند بهترین فرش در سطح کشور و جهان است واین حمایت مسئولان را می طلبد ولی متاسفانه مسئولان دولتی حمایت های لازم را نمی کنند.

وی با بیان اینکه فروش فرش های بافته شده در این کارگاه به سختی به فروش می رسد، افزود: بیشترین مشتریان ما داخلی هستند وقشر ضعیف و یا متوسط جامعه نمی توانند فرش دست باف را بخرند.

صالحی با اشاره به اینکه ما می توانیم در این گارگاه افزایش نیرو داشته باشیم ولی دولت برای بیمه کردن کارگرحمایت های لازم را انجام نمی دهد، عنوان کرد: متاسفانه نمی توان درکارگاه ها بیشتر از ده نفر بیمه باشند ولی اگر بیشتراز این تعداد باشند باید بیمه کار گرآزاد واریز شود.

وی با بیان اینکه همه بافندگان این کارگاه تولیدی فرش از قشر ضعیف جامعه هستند، گفت: ما در سال می توانیم در این کارگاه در حدود ۲۰۰تا ۲۵۰ متر فرش ببافیم.

صالحی تاکید کرد: بزرگترین مشکل ما در این کارگاه بافت فرش فروش و بیمه است که اگر بخواهیم نیروی جدید داشته باشیم باید کارگاه بیمه آزاد برای کار گر پرداخت کند واین برای مه مقرون به صرفه نیست.

در پایان می توان گفت: بافت و صادرات فرش صرف نظر از ارزآوری، از هنر، خلاقیت و تجلی فرهنگ اصیل ایرانی حکایت دارد بنابراین از لحاظ معنوی نیز حائز اهمیت است و از پشتوانه تاریخی مستحکمی برخوردار می‏باشد.

امروزه نیز پشتوانه عظیم فرهنگی و هنری این صنعت موجب شده که فرش‌های دستباف سایر کشورها به نام کشور ما عرضه شود و با کمال تأسف به لحاظ کیفیت نامطلوب خود لطمه شدیدی به بازار فرش ایران وارد کند.

به امید روزی که بتوان با همتی بلند این هنر و صنعت به وسیله مسئولین و مردم مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.