این مطلب ۱۷ بار خوانده شده
مبتکر و ورزشکار قاینی:

به زودی با تحقق اقتصاد مقاومتی تحریم برای مردم ایران به یک خاطره تبدیل خواهدشد

مبتکر قاینی گفت: اگر جوانان خواهان اقتصاد مقاومتی باشند و مسئولین زمینه سازی های لازم را انجام دهند این هدف در سال های نه چندان دور محقق خواهد شد و دیگر تحریم برای مردم ایران چیزی به جز یک خاطره نخواهد بود.
نسخه مناسب چاپ

ایمان براتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی؛ بابیان اینکه درجشنواره ی جوان خوارزمی برای دومین بار با طرح جاروبرقی با فناوری نانو در سال ۱۳۹۲ شرکت کردم، عنوان کرد: در استان تنها فردی بودم که طرحی با فناوری نانو ارائه کردم اما به دلیل نبود داور نانو در استان مرا درگروه شیمی قرار دادند و این ظلمی بزرگ در حق من بود.
وی بابیان اینکه در پایه چهارم ریاضی دبیرستان نمونه ی خیامی در حال تحصیل است، گفت: من قبل از این که یک مبتکر و مخترع باشم یک ورزشکار هستم و با بیشتر رشته های ورزشی از جمله فوتبال، فوتسال، والیبال، هندبال، آمادگی جسمانی، کاراته، شنا و دو ومیدانی آشنایی دارم که در این میان هندبال و کاراته را به صورت حرفه ای دنبال می کنم.
با کسب مقام دوم کشوری هیچ کس به استقبالم نیامد
جوان ممتاز ورزشکار افزود: درشهریور ماه سال ۹۲ موفق به کسب مقام نایب قهرمانی مسابقات آسیایی کاراته در تهران شدم و به دلیل مبارزات زیبا و استفاده از فنون نمایشی در مبارزات خودم توانستم کاپ فنی ترین مبارز را از تهران به خانه بیاورم و آن را به مدرسه ام هدیه کردم.
براتی بابیان اینکه مقام های شهرستانی، استانی و کشوری زیادی دارم، ادامه داد: هنوز صحبت از دعوت به تیم ملی بود که به آزمون کنکور نزدیک شدم و از رفتن به اردوی تیم ملی در کیش صرف نظر کردم.
وی گلایه ای از رسانه ها و مطبوعات داشت و گفت: زمانی که در مسابقات استانی مقام اول را کسب کردم از اخبار استان از من مصاحبه گرفتند اما زمانی که با مقام دوم کشوری به استان برگشتم هیچ کس به استقبالم نیامد.


جوان نخبه بسیجی دوران دبیرستان را دوران طلایی زندگی دانست و افزود: در همین سال های دبیرستان بود که به صورت حرفه ای وارد بحث ابتکار و اختراع شدم و بیشتر فعالیت های من بر محور برق و الکترونیک بوده است.
وی بابیان اینکه درسال دوم دبیرستان درجشنواره جوان خوارزمی با طرح سیستم چراغ هوشمند خودرو شرکت کردم، اظهار داشت: این سیستم به این صورت است که درجاده ها نور سو بالا ی چراغ خودرو را به صورت خودکار سوپایین کرده و بلا فاصله پس از رد شدن ماشین مقابل، نور خودرو را سوبالا می کند.
براتی ادامه داد: این طرح به مرحله ی استانی راه یافت و در کمال ناباوری درحالی که این طرح باعث شگفتی سایران شده بود، پذیرفته نشد اما درناامیدی بسی امید است واین تازه شروع کار بود
جوان خلاق قاینی با خنده گفت: مادرم می گویند از بچگی هنرمند بودی، (البته هرمادری بچه ی خودش را هنرمند ترین بچه ی دنیا میداند) اما من چیزی یادم نمیاد ولی به نقاشی علاقه دارم حتی در سال ۱۳۸۱ درجشنواره ی بین المللی نقاشی تهران شرکت کردم و مقام آوردم.
وی افزود: به لطف مادر مهربان و هنرمندم توانستم درست کردن انواع کیک و شیرینی را هم یاد بگیرم.
براتی اذعان داشت: بخش قابل توجه هنرم نوازندگی گیتار است البته شیوه ی من تقلیدی نیست و به دلیل قدرت آرایه بنده ای که دارم خودم اقدام به سرودن اشعار کردم.


محقق و پژوهشگر از کنار پدیده ها و آیات الهی به راحتی رد نمی شود
وی بابیان اینکه محقق نباید از کنار مسائل به ظاهر ساده، به راحتی بگذرد تصریح کرد: افراد عادی وقتی در مقابل آینه قرار می گیرند فقط خودشان را می بینند ولی یک محقق و پژوهشگر می بیند که چطور پرتو های نور به بدن او برخورد کرده و بازتاب آن به آینه و سپس چگونه به چشم او می رسد.
براتی با یک مثال محقق و پژوهشگر را تعریف کرد و گفت: اگر کسی از شما سؤال کند خورشید چیست به راحتی پاسخ می دهید "همان چیزی که اگه هر روز در آسمان ظاهر نشود دیگر خوابم نمی برد.
وی ادامه داد: درست است که همه ما هر روزه باهزاران هزار پرتو خورشید خودمان را به دیگران نشان می دهیم و این یک مسئله عادی برای ماست اما محقق با دیدن نور خورشید به دنبال ساختن سلول خورشیدی می رود، صفحه ی خورشیدی می سازد وشاید آبگرمکن خورشیدی یا کوره ی خورشیدی بسازد.
جوان پژوهشگرگفت: ما کسی را الگوی خودمان قرار می دهیم که از همه نظر مورد قبول ما باشد و به او اعتماد کامل داشته باشیم.
وی افزود: به نظر شما اگر مردم پیامبر خدا(ص) را نمی شناختند و ایشان را الگوی خود قرار نمی دادند، آیا پیامبر می توانستند مردم را به دین اسلام دعوت کنند و به راه و شیوه ی خود بکشانند.
براتی خاطرنشان کرد: یک محقق و پژوهشگر باید خودش را به مردم ثابت کند و اعتماد مردم را به خودش جلب کند تا مردم او را الگوی خودشان قرار دهند و بعد خوبی و زیبایی تفکر و علم خود را به دیگران نیز منتقل کند.
وی اظهار کرد: اول از همه خانواده پشتیبان من بودند چون به من اجازه ی خراب کردن وسایل خانه از جمله رادیو، اسباب بازی های داداشم، دستگاه پخش فیلم، گوشی همراه و جاروبرقی را دادند.
جوان مبتکر افزود: دوم هم خانواده ام همراه و حامی من بودند چون بعد از این که وسایل خونه را خراب می کردم سرزنشم می کردند تا درستشون کنم و حالا یاد گرفتم که درستشون کنم.
وی ادامه داد: سومین پشتیبانم مسئولین مدرسه بودند چون مرا تشویق می کردند که کار و تلاشم را ادامه بدهم و مرا با سازمان های مربوطه مثل پژوهش سرای دانش آموزی آشنا کردند وچهارم آن دسته از مسئولینی که واقعا مسئول بودند مثل مسئولین پژوهش سرای دانش آموزی وبسیج دانش آموزی به من کمک کردند.
گاهی مواقع محدودیت های قانونی مانع از کمک مسئولین به پژوهشگران می شود
ایمان براتی اذعان داشت: سطح حمایت مسئولین از پژوهشگران در استان ما متعادل است اما این به این معنا نیست که مسئولین از پژوهشگران حمایت نمی کنند گاهی وقت ها مسئولین آماده ی حمایت هستند ولی خبری از مخترع و مبتکر و پژوهشگر نیست.
وی تصریح کرد: گاهی اوقات هم محدودیت های قانونی مانع از کمک مسئولین به پژوهشگران می شود مثلا من ادعا کنم که می توانم ماشینی بسازم که با سرعت نور حرکت کند درجواب به من بگویند برو هفت خان رستم را طی کن تا بعد حمایتت کنیم.
جوان بسیجی ادامه داد: همه ی مسئولین دلشان می خواهد که به محققین کمک کنند و باعث بلوغ و پیشرفت جامعه شوند، همان طوری که من دلم می خواهد تیم ملی درجام جهانی اول شوم اما شرایط فراهم نیست.
براتی افزود: اقتصاد مقاومتی مدتی بیش نیست که توسط رهبر معظم انقلاب بیان شده و از طرفی اقتصاد مقاومتی کاری نیست که بتوان طی یکی دو سال آینده انجام داد.
وی تأکید کرد: پس وظیفه ما جوانان، حال چه پژوهشگرباشیم یا نباشیم، این است که از همین حالا با تمام تلاش در هر رشته ای که تحقیق و پژوهش داریم هدف نهایی ما رسیدن به اقتصاد مقاومتی باشد.
جوان موفق قاینی گفت: وظیفه ی مسئولین هم این است که منتظر بلوغ ما نباشند و حداقل زمینه های مناسب را برای پیشرفت تولید واقتصاد جامعه فراهم کنند چراکه اگر ما جوانان خواهان اقتصاد مقاومتی باشیم و مسئولین زمینه سازی های لازم را انجام دهند این هدف در سال های نه چندان دور محقق خواهد شد و دیگر تحریم برای مردم ایران چیزی به جز یک خاطره نخواهد بود.
عاشق انرژی های پاک هستم
براتی اذعان داشت: من عاشق انرژی های پاک هستم مثل انرژی خورشیدی، زمین گرمایی، بادی، الکترو آبی که می توان باتوجه به موقعیت استان از انرژی خورشیدی، زمین گرمایی و بادی استفاده ی بهینه کرد.
وی ادامه داد: این کاری هزینه بر است میدونم که هزینه بره اما به هرحال یک روز نفت تمام می شود ولی خورشید که تمومی ندارد من هم اکنون مطالعات و تحقیقاتی را، روی سلول های خورشید و فناوری ساخت سلول های خورشیدی دارم و به آینده نیز بسیار امید وارم.
جوان مخترع افزود: هدف دیگر من این است که یک روز جمعی از مخترعان و مبتکران شهر و استان را دور هم جمع کنم تا با تعاون و همکاری به اهدافمان برسیم.
وی اظهار کرد: یک دانش آموز برای اینکه بتواند در درس هایش موفق شود باید ۱- از پایه قوی باشد ۲- درس ها را عمقی مطالعه کند ۳- به هدفی که در آینده دارد فکر کند و برطبق هدفش درس بخواند.
براتی گفت: اگر کسی می خواهد مرغداری تخمی یا خط تولید تخم مرغ بزند از ۰ تا ۱۰۰ را خودش برود یعنی در مرحله ی اول مشغول کشاورزی شود و مزارع ذرت و غذای طیور را ایجاد کند تا هم با فروش این محصولات به مرغداری ها درآمدی کسب کند، هم مرحله ی اول هدفش راطی کند و درمرحله ی دوم بعد از تامین غذای طیور و خودکفایی در مواد اولیه سراغ ساخت خط تولید تخم مرغ رود و درمرحله ی سوم به فکر آینده و توسعه باشد و رضایت مردم برایش شرط باشد.
وی افزود: کشور ما چه تحریم باشد چه نباشد، زیاد فرقی به حال ما نمی کند چون مواد اولیه را خودمان تولید می کنیم و در مکان خودمان تخم مرغ تولید می کنیم و خودمان به مردم می فروشیم پس ما اول زنجیره هستیم.
در این صورت دیگر فرد دلالی وجود نخواهد داشت که برای سود خودش باعث تورم شود و اگر همه ی کارخانه های ما این گونه باشند اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد همه ی ما باید درمقابل اقتصاد ناهنجار مقاومت نشان دهیم تا به هدفی که رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند برسیم و دیگر دلارهای آمریکایی تعیین کننده ی قیمت شیر گاو بابابزرگم نباشد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.