این مطلب ۲۱ بار خوانده شده
به مناسبت ۲۳ مرداد روز قشر بسیج ورزشکاران

فرهنگ پهلوانی اخلاق فراموش شده در ورزش

امروزه با ورود ورزش‌های خشن و بی روح به جامعه جوان کشور فرهنگ و منش پهلوانی جای خود را به مقام و مدال داده است و بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای که دم از مقام می‌زنند بویی از اخلاق ورزشی نبرده‌اند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان‌جنوبی، امروزه ورزش حرفه‌ای با خود روح بی‌اخلاقی و بی هویتی فرهنگی را در این مرز و بوم به شکلی شدیدتر و افسار گسیخته تر از غرب تحمیل کرده و ورزشکاران ما الگوهای پر ابهت ورزشی همچون پوریای ولی و تختی را فقط به اسم می شناسند وعمل به سیره این پهلوانان امروزه بیشتر به لطیفه می‌ماند تا الگویی عملی و قابل اجرا برای یک زندگی حرفه‌ای.
سرزمین ایران از دیر باز مهد ورزشکاران و پهلوانان بوده و همیشه خودسازی معنوی و روحی از پرورش جسم مهم تر بوده است به طوری که ورزش بدون تربیت روح و جسم اوج نمی‌گرفت و امروزه هم می‌بینیم که پرورش بدن بدون تزکیه نفس می‌تواند دردسر ساز هم باشد و باعث بروز مشکلاتی شود. مقام معظم رهبری هم در سخنرانی خود در ۲۱ مهرماه ۱۳۹۰ در کرمانشاه در مورد ورزش و ورزش باستانی ابتکار در ورزش را مهم دانستند و خاطرنشان کردند:" در همه‌ زمینه‌ها باید ابتكار كرد. من حالا نگاه می كردم به همین ورزش باستانى؛ به قول قدیمى‌ها، این نیم‌گودى كه اینها اجرا كردند، پر از ابتكار بود. خب، ما گودهاى ورزش باستانى را در دوران جوانى دیدیم؛ مكرر، همه جا، همه جور؛ یك روش ثابت و مستقرى داشت، همیشه و همه جا هم همان تكرار میشد. البته بد هم نبود، خوب بود، اما این همه نوآورى در آن نبود. امروز من می بینم که این جوانها همان پایه های ورزش قدیمی را گرفته‌اند، این را با انواع و اقسام ابتکارها و زیبائی‌ها و ظرافت‌ها مذهبش کردند، خراطی کردند، نقاشی کردند، یک چیز زیبایی از آب در آوردند. این ابتکار است . حالا این در زمینه ورزش باستانی است، در همه زمینه‌ها این ابتکار ممکن است "

ورزشکار باستانی‌کار بیرجندی: پهلوان وجدان بیدار جامعه است
ورزشکار باستانی کار بیرجند در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی گفت: به نظر من پهلوان کسی است که برای کمک به همنوع از حق خود بگذرد و مرام پهلوانی تواضع و فروتنی است و پهلوان وجدان بیدار جامعه و جستجوگر و رفع کننده دردهای مردم هست.
علی بهدانی با بیان اینکه برای کسب خصایل و فضیلت‌های دینی و مردمی از ۱۸ سالگی جذب این ورزش شدم، افزود: الگوی همه ورزشکاران شجاعت، عدالت و فروتنی حضرت علی(ع) است و همه ورزشکاران به این حضرت اقتدا می‌کنند و زنگ و نوای زورخانه به نام حضرت است.
وی پوریای ولی و تختی را از ورزشکاران پهلوان و با اخلاق کشور دانست و تصریح کرد: پهلوانان بیرجند آقایان چوبدار، اردشیری و قمری هستند که شاگردان زیادی را تربیت کرده‌اند.
این باستانی‌کار بااخلاق بیرجندی با اشاره به وضع جوانان امروز جامعه اظهار داشت: جوانان ما در باره ورزش باستانی و فرهنگ پهلوانی اطلاعی ندارند و با پرداختن به سرگرمی‌های مبتذل مانند برنامه‌های ماهواره‌ای و همچنین الگو گرفتن از ورزشکاران غربی ناخود آگاه فرهنگ پوشالی و دروغین غرب را ارائه و رواج می‌دهند.
بهدانی خاطرنشان کرد: حرف من به این جوانان این است که برای یک بار هم که شده وارد زورخانه شوند و این ورزش اسلامی را تجربه کنند که حتما جذب این ورزش و رفتار اسلامی خواهند شد، به هر حال اخلاق، منش و جوانمردی، لازمه موفقیت یک ورزشکار و سند ماندگاری ورزش اصولی، محسوب می‌شود و ورزش باید زمینه‌ساز کسب معرفت انسانی برای ورزشکاران باشد به خصوص که ورزشکاران ایرانی سفیران پهلوانی کشور و ارائه دهنده فرهنگ اسلامی و ورزشی در عرصه‌های بین‌المللی هستند و باید از دیگران متمایز باشند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.