این مطلب ۴۵ بار خوانده شده

یادداشت/ لزوم تربیت راویان نسل سوم و چهارم دفاع مقدس

نسخه مناسب چاپ

بهترین چیزی که می تواند موضوعات دفاع مقدس را به نسل های بعدی منتقل کند راویان دفاع مقدس هستند که با توجه به این که راویان نسل اول و دوم رو به پیری هستند لزوم توجه به تریت راوی از نسل سوم و چهارم احساس می شود.

همه ساله در ایام نوروز و فصل بهار موضوع سفر به مناطق یادمانی زیارتگاه های شهدای دفاع مقدس هم داغ می‌شود و خیلی‌ها در قالب کاروان‌های راهیان نور و خیلی‌ها هم با خودروی شخصی عازم این سفر می‌شوند، جدا از این، سفرهای راهیان نور در سال های اخیر در تمام طول سال انجام می شود و مناطق یادمانی و زیارتگاه های شهدای دفاع مقدس به شکل دائمی بر قرار هستند.

این سفر باید حداکثر بهره را به مسافرانش برساند. این بهره را نمی‌توان فقط در ابعاد مادی گنجاند. در ابعاد معنوی این سفر چند مسئله مهم وجود دارد؛ اول معنویتی که از سفر به قتلگاه‌های شهدا و مجاهدان به‌دست می‌آید و دوم آشنایی با مجاهدت‌هایی است که در این سرزمین‌ها صورت گرفته و قرار است برای مخاطب ملموس باشد و به دور از هرگونه تحریف و اغراق یا کم گویی برای مخاطبان ارائه شود تا این حماسه ها به صورت شفاهی در این مناطق به زایران و مسافران که فضا برایشان مهیا است ارائه شود. برای این منظور بهترین وسیله‌ای که می‌توان از آن بهره برد، راوی است. راوی با آشنایی با محیط و تسلط به وقایع منطقه می‌تواند زائران سرزمین‌های نور را به بهره معنوی کافی و وافی برساند. البته در رابطه با راوی باید گفت که بهتر است این راویان خود رزمندگان دفاع مقدس و کسانی باشند که در آن صحنه‌ها حضور فیزیکی داشته‌اند، اما مسئله‌ای که وجود دارد اینکه راویان نسل اول و دوم به دلایلی چون بالا رفتن سن، مشغله‌های کاری و زندگی و بعضاً محدودیت‌هایی که برای جانبازان وجود دارد، توان فعالیت در این عرصه را نداشته و یا محدودیت هایی دارند و تداوم مسیر روایت حماسه‌ها برای خیلی از کسانی هم که الآن فعال هستند، تا چند سال دیگر وجود ندارد. از این رو به نظر می‌آید برای آنکه روایتگری دفاع مقدس و راهنمایی زائران کاروان‌های راهیان نور برای بهره بردن از سفر ادامه یابد، باید از نسل سوم و چهارم نخبگانی را برگزید و آنها را برای روایتگری تربیت کرد. البته پیشقراولان این نسل خود جلو آمده‌اند و تعداد معدودی راوی جوان تربیت شده است که با توجه به حجم زائران امروز و آینده باید اهتمام بیشتری برای این منظور وجود داشته باشد. در این مسیر تربیت راوی ابتدا باید بر اساس حضور استان در دفاع مقدس، عملیات‌ها و بعد در مراحل پیشرفته‌تر بر اساس کل دوران جنگ تحمیلی و سرزمین‌های دفاع مقدس و ماجراهای سیاسی، اقتصادی و... پیرامون آن باشد.

تجربه نشان داده که بسیاری از جوانان مستعد روایتگری هستند. با ارائه متون و اسناد خوب و برگزاری جلسات آموزشی و جلسات نقل خاطرات رزمندگان باید بتوان تعداد بسیاری از جوانانی که توانایی‌های زیادی در این عرصه دارند را جذب و ساماندهی کرد و به کار گرفت و به فکر ارتقای بنیه علمی، معنوی و محتوایی آنها بود.

البته این امر ناقض این مسئله نیست که برای تشریح دوران پرحادثه دفاع مقدس بهترین وسیله هنر است و بهترین هنر برای این منظور سینما است. همانطور که فرمانده معظم کل قوا هم بر تهیه و تولید آثار داستانی، مستند و... تأکید کردند اما روایتگری در سفرهای راهیان نور امری غیرقابل انکار است و مسئولان امر هم باید به فکر امکان ایجاد زیرساخت‌های لازم برای طرح هر اتوبوس یا کاروان یک راوی باشند و با استفاده از راویان رزمنده و انتقال ارزش‌ها و مفاهیم به نسل جدید این مسیر را ادامه دهند.

یادداشت از: علیرضا جلالیان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.