این مطلب ۱۳۲ بار خوانده شده
گزارش/

اقتصاد مقاومتی راه کسب درآمد را برای محرومین باز می کند/ روستاییان نیاز به بهداشت و درمان دارند

جهادگر تیم پزشکی گفت: مردم این منطقه جز کشاورزی، که آن هم می گفتند درآمدی از آن حاصل نمی کنیم؛ کار دیگری نداشتند و تنها امیدشان به یارانه ای بود که از دولت می گرفتند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی، بسیج جامعه پزشکی استان با همکاری بسیج خواهران سربیشه اقدام به ویزیت رایگان روستاهای نرگسک و قنبر از توابع این شهرستان کردند.


یکی از جهادگران در این تیم پزشکی به عنوان خبرنگار افتخاری بسیج گزارشی از این اردو به شرح زیر تهیه کرده است:
به همراه فرمانده حوزه حضرت فاطمه الزهرا(س)، دکتر جامی رئیس مرکز بهداشت مهرشهر و خانم عبداللهی مدیر بیمارستان والیعصر(عج) بیرجند برای ویزیت رایگان راهی روستاهای نرگسک و قنبر شهرستان سربیشه شدیم.


با گذر از سنگ لاخ ها و راه های سر در گم به روستای نرگسک رسیدیم، روستایی که در حدود ۵۵ کیلومتری شهرستان سربیشه قرار دارد.
خانه آقای نادی رفتیم که قبلاً هماهنگ شده بود. کمی از آمدن ما نگذشته بود که اهالی روستا با شنیدن آمدن دکتر، با خوشحالی به ما مراجعه کردند.
یک چیزی که ذهن من را به خودش مشغول کرد این بود که همه افرادی که مراجعه می کردند از پا درد رنج می بردند و علت آن هم کار سخت و طاقت فرسا در آنجا بود.


مردم این منطقه جز کشاورزی، که آن هم می گفتند درآمدی از آن حاصل نمی کنیم؛ کار دیگری نداشتند و تنها امیدشان به یارانه ای بود که از دولت می گرفتند.
چون خیلی در مسیر اذیت شدیم و این روستا را به سختی پیدا کردیم و کلی از زمانمان را از دست دادیم، فرصت نشد با کسی مصاحبه ای بگیرم. سپس راهی روستای قنبر شدیم.


در روستای قنبر در خانه آقای ابراهیمی مستقر شدیم. بعد از ساعتی فرصت پیدا کردم و با یکی از اهالی روستا گفتگویی داشتم:


- لطفاً خودتان را معرفی کنید؟ مریم حیاتی هستم از روستای قنبر.
- تا حالا از این برنامه ها در روستای خودتان داشتید؟ نه. این اولین بار است که پزشک برای معالجه به اینجا می آید.
- در اینجا خانه بهداشت هم دارید؟ نه.
- پس وقتی کسی مریض می شود؛ چکار می کند؟ زنگ می زنیم به اورژانس که آنها هم وقتی می آیند بخاطر بد مسیری با ما دعوا می کنند یا بعضی موقع ها مجبور می شویم خودمان به سربیشه بیاییم.
- از نظر رفت و آمد به سربیشه مشکلی ندارید؟ اینجا ماشین نداریم، مجبوریم برویم سر جاده روستای چاهخو( روستای نزدیک اینجا) و آنجا اگر وسیله ای بود به سربیشه می رویم.
- تا جایی که من دیدم اینجا لوله کشی آب نشده، شما آب آشامیدنی خودتان را از کجا تهیه می کنید؟ همیشه میرویم از قنات سه کوهه که ۲۰ کیلومتری اینجا است؛ آب می آوریم.
- با وسیله یا بدون وسیله؟ بعضی ها موتور داریم و با موتور می رویم و کسانی که موتور ندارند پیاده می روند.
- میزان رضایتمندی شما از طرح ویزیت رایگان بسیج چقدر است؟ خیلی خوبه، اگر از این برنامه ها باشه خیلی خوبه؛ چون واقعاً همینطوری که می بینید ما از نظر بهداشت خیلی مشکل داریم.
خیلی بهم ریختم، وقتی اوضاع و شرایط مردم این روستاها را دیدم. افرادی که بخاطر کمبود امکانات رفاهی و بهداشتی به انواع مریضی های لاعلاج مبتلا می شوند.
نمی دانم برای آن مادری باید گریست که نمی توانست از شدت درد راه برود و هیچ کس را نداشت و آرزوی مرگ می کرد یا آن کودکی که از این سن ، کمردرد داشت.


در مسیر برگشت نیز فرصتی شد تا چند سوال از دکتر جامی رئیس مرکز بهداشت مهرشهر بپرسم:
- هدف و انگیزه شما از حضور در روستاهای محروم و دور افتاده چیست؟ خدمت رسانی به مردم محروم.
- اوضاع این روستاها را چطور دیدید؟ بیشتر مردم این روستاها از بیماری های پوکی استخوان و دردهای عضلانی رنج می برند و این بخاطر کارهای سنگین، سن بالا و رژیم غذایی نامناسب است.


- نظر شما در مورد برنامه های بسیج برای خدمت رسانی به محرومین چیست؟ خیلی کار پسندیده ای است ؛ اگر همه ارگان ها نه فقط بسیج بتوانند این روستاها را پوشش دهند و در حد توان از ظرفیت های شهرستان سربیشه استفاده کنند؛ اوضاع بهتر خواهد شد.


- همکاری مردم در این زمینه را چطور دیدید؟ مردم همکاری خیلی خوبی داشتند و اگر اطلاع رسانی دقیق و به موقع انجام شود؛ خیلی بهتر از این خواهد شد.
سفر سخت و در عین حال خوبی بود؛ سخت به خاطر عبور از سنگ لاخ ها و راه های سر در گم و خوبی این سفر به خاطر دیدن مشکلات افراد هم نوع و لمس کردن این مشکلات از نزدیک بود.


و اما بعنوان حرف آخر خطاب به مسئولین:
مسئولینی که آن بالا نشسته اید و از این مشکلات خبری ندارید، مثل آن مسئولینی نباشید که ۵۰۰ میلیون را فقط صرف چمن مصنوعی ورزشگاهی در روستایی که اصلاً جزء احتیاجات آن نبود، کردند .
ورزشگاهی که اصلاً مورد استفاده اهالی آن روستا قرار نگرفت و درب آن همچنان قفل است!
مسئولین محترم لطفا گوشه چشمی به مردم روستاهای محروم از این قبیل روستاها کنید تا هم نوعانمان از مشکلات آب، مسائل بهداشتی و مشکلات راه و جاده ها در رنج و سختی نباشند و به هزاران درد مبتلا نشوند.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.