این مطلب ۱۸ بار خوانده شده
استاد حوزه و دانشگاه در تهران:

برای پیشگیری از خطر پیری جمعیت، از حالا باید سیاست های جمعیتی اعمال شود

استاد حوزه و دانشگاه در تهران نبود سن مولد، نبود سن فعال و ضربه‌خوردن به آینده پژوهشی کشور را از معضلات بحران جمعیت و رفتن به سمت آینده‌ای با جمعیت پیر و سالخورده دانست و گفت: باید از هم‌اکنون سیاست‌های مناسب برای افزایش جمعیت اعمال شود تا بتوان از این معضلات جلوگیری کرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(ع)، فاطمه ریحانی در نشست گفتمان‌سازی جمعیت در دانشگاه بیرجند اظهار داشت: بحران وقتی به وجود می‌آید که زمان را برای یک موضوع از دست بدهیم و فرصتی وجود نداشته باشد. وی به بحران جمعیت در کشور اشاره کرد و افزود: از سه سال گذشته زمزمه‌های بحران جمعیت در کشور آغاز شده و گستره این موضوع بسیار زیاد است.

استاد حوزه و دانشگاه در تهران ادامه داد: بحران جمعیت به یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری تبدیل شده است به طوری که در ۱۷ مورد از سخنانشان به این موضوع پرداخته‌اند و فرهنگ‌سازی برای افزایش جمعیت مورد نظر ایشان بوده است.

ریحانی با بیان این‌که در دهه ۴۰ هر خانواده‌ ایرانی به طور تقریبی حدود هفت فرزند داشته‌ است، اضافه کرد: نرخ باروری یعنی تعداد فرزندان نسبت به مادرانی که امکان فرزند دار شدن دارند که در حال حاضر نرخ باروری در ایران به ۱.۶۷ رسیده است.

وی به بخشی از تاریخچه برنامه جمعیتی کشور اشاره و تصریح کرد: بحث کنترل موالید از زمانی آغاز شد که در دنیا کشورهای غربی به فکر اصلاح نژاد بودند و یکی از اقداماتشان کنترل موالید بر روی نژادهای سرخ، سیاه و رنگین‌پوست‌ها بود.

استاد حوزه و دانشگاه در تهران با بیان این‌که در ادامه دهه ۴۰ فعالیت برخی از انجمن‌های خیریه در زمینه تنظیم خانواده در کشور آغاز شد و از سال ۴۵ به بعد شورای عالی بهداشت و تنظیم خانواده تشکیل می‌شود و آمریکا و کشورهای غربی را به هدفشان نزدیک می‌کند، اضافه کرد: نرخ باروری در سال ۵۹ در کشور به اوج خود می‌رسد و در جریان جنگ تحمیلی رشد جمعیتی خوبی در کشور وجود داشته و نسل جوان امروز مربوط به فرزندان دهه ۶۰ بوده است.

ریحانی ادامه داد: از دهه ۶۰ به بعد موضوع کنترل جمعیت توسط مصوبات دولت در داخل و از طریق سازمان بین‌الملل در خارج دنبال شد و در ابتدا سیاست دولت این بود که در دهه ۹۰ نرخ باروری از تعداد ۶.۷ به نرخ باروری چهار فرزند در هر خانواده برسد این نرخ باروری در دهه ۷۰ به دست آمد که باید از این دهه به بعد این سیاست قطع می‌شد ولی این سیاست نه تنها قطع نشد بلکه با قوت بیشتری ادامه یافت تا اینکه امروز با بحران جمعیت روبه‌رو شده‌ایم.

وی افزود: اگر نرخ باروری در کشور به این صورت پیش برود نرخ رشد جمعیت به صفر رسیده و جمعیت رو به پیری می‌رود. باید فرهنگ دینی جایگزین سیاست‌ها و باورهای غلط فرزند کمتر زندگی بهتر شود استاد حوزه و دانشگاه در تهران به آمار سازمان ملل در مورد جمعیت ایران در ۸۰ سال آینده اشاره و اضافه کرد: در حالت بسیار خوش بینانه در ۸۰ سال آینده جمعیت ایران به ۱۲۰ میلیون نفر و در حالت نزدیک به واقعیت در ۸۰ سال آینده جمعیت ایران به حدود ۴۰ میلیون نفر رسیده که قسمت اعظم این جمعیت سالخورده هستند.

ریحانی نبود سن مولد، نبود سن فعال، ضربه‌خوردن به آینده پژوهشی کشور را از معضلات بحران جمعیت و رفتن به سمت آینده‌ای با جمعیت پیر و سالخورده دانست و افزود: باید از هم‌اکنون سیاست‌های مناسب برای افزایش جمعیت اعمال شود تا بتوان از این معضلات جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: کشورهای غربی، آمریکا و صهیونیسم درحالی کشور ایران را برای کنترل موالید تشویق می‌کنند که صهیونیست‌ها زنانی را برای ازدواج مطلوب می‌دانند که زاد و ولد بالایی داشته باشد و این سیاست جمعیتی رژیم صهیونیستی است.

استاد حوزه و دانشگاه در تهران با بیان این‌که در سمینارهایی که کشورهای مختلف برای شرکت در آن به ایران سفر می‌کنند به موضوع بحران جمعیت در کشورهای خود اشاره کرده و بحران جمعیت را نتیجه تکنولوژی می‌دانند و در پی کم‌رنگ کردن موضوع بحران جمعیت در کشور ایران هستند، یادآور شد: این موضوع در حالی است که این چالش در کشورهای آنها حدود ۳۰ درصد و در کشور ما حدود ۷۰ درصد است.

ریحانی با بیان این‌که پنجره جمعیتی وضعیت فوق‌العاده‌ای است که برای هر کشور تنها یک بار به وجود می‌آید، گفت: کشور ایران در حال حاضر در این فرصت طلایی قرار دارد و پنجره جمعیتی کشور از سال ۸۵ آغاز شده و تا حدود سال ۱۴۲۰ ادامه دارد.

وی ادامه داد: اگر این پنجره بسته شود، دچار پیری جمعیت و در اصطلاح علمی چاله جمعیتی می‌شویم.

استاد حوزه و دانشگاه در تهران با بیان این‌که در آموزه‌های دینی ما فرزند سرمایه تلقی شده است، افزود: این در حالی است که در دیدگاه مادی فرزند به عنوان یک مزاحم تلقی شده است. ریحانی خاطرنشان کرد: در راستای افزایش جمعیت باید فرهنگ دینی جایگزین سیاست‌ها و باورهای غلط فرزند کمتر زندگی بهتر شود.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.