این مطلب ۲۳ بار خوانده شده
رئیس پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

پژوهشگاه های تقریب مذاهب عقاید مشترک مسلمانان را شفاف سازی کنند

رئیس پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: پژوهشگاه های تقریب مذاهب باید باورها و عقاید مسلمانان را که ۹۰ درصد آنها مشترک است را شفاف سازی کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری صبح امروز در مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک آموزش و پژوهش میان دانشگاه و پژوهشکده مطالعات تقریبی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت: یکی از اهداف مجموعه دانشگاه بیرجند، بین‌المللی‌سازی این دانشگاه است که یک خبر امیدبخش است که دانشگاه‌های ما در راستای بین‌المللی‌سازی خود اقدام می‌کنند و در بحث پژوهش و آموزش بین‌المللی نیز دانشگاه‌‌ها وارد می‌شوند و این در راستای فعالیت پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب که کاری صد درصد بین‌الملی است قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه پژوهشگران ما فرهیختگان، دانشگاهیان و اساتید هستند، گفت: این افراد باید بدانند که ۹۰ درصد عقاید و باورهای مسلمانان مشترک است و این نیز از وظایف پژوهشگاه تقریب مذاهب است که این شفاف‌سازی را انجام دهد.
رئیس پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه پژوهشکده‌ای را تحت عنوان فقه و حکومت اسلامی تاسیس کرده‌ایم که گروهی مجرب و تحصیل کرده را برای فعالیت در این راستا جذب کرده‌ایم، گفت: یکی از فعالیت‌های پژوهشگاه تقریب مذاهب، انجام مطالعات همه‌جانبه در تمام عرصه‌های دینی به صورت تقریبی است.
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه بیرجند نیز ظرفیت آن وجود دارد که از مهارت‌هایی که در این دانشگاه وجود دارد در سطح بین‌‌الملل استفاده شود، گفت: از جمله ظرفیت‌‌های این دانشگاه وجود فضا و افراد فرهیخته است و ما با آگاهی از این ظرفیت، تصمیم به امضا تفاهم‌نامه همکاری مشترک آموزش و پژوهش میان دانشگاه بیرجند و پژوهشکده مطالعات تقریبی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب گرفتیم.
رئیس پژوهشگاه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: یکی از دیگر ظرفیت‌‌های خراسان جنوبی موقعیت جغرافیایی آن است که می‌توان در افغانستان و پاکستان نیز اقداماتی را در راستای تقریب مذاهب انجام داد.
محمدرضا گلرو، معاون برنامه‌ریزی و اجرایی تقریب مذاهب نیز در این جلسه با اشاره به اینکه دانشگاه بیرجند همکاری همه جانبه را در زمینه تقریب مذاهب داشته است، گفت: این همکاری در سایر نقاط کشور متفاوت بوده و این مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.
وی با اشاره به اینکه حوزه اصلی عملکرد تقریب مذاهب حوزه بین‌المللی است، تصریح کرد: بیشتر فعالیت‌های تقریب مذاهب در داخل با هدف عرضه به خارج از کشور طراحی و اجرا می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی و اجرایی تقریب مذاهب با اشاره به فعالیت مدیران بخش‌‌های دولتی در زمینه تقریب مذاهب، گفت: برای ورود به بحث پژوهشگاه باید دوره‌های پژوهش‌محور را برای جذب دانشجو از خارج کشور را داشته باشیم.
گلرو افزود: در کشور ما ۱۳ استان را به عنوان استان‌های هدف در بحش تقریب مذاهب انتخاب شده که در تقریب مذاهب باید در سند آمایش سرزمین این استان‌ها محور توسعه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در بحث آمایش سرزمین باید به سمتی برویم که بخش زیادی از دغدغه‌های آمایش سرزمین، تقریب مذاهب باشد و در این موضوع مایل هستیم که خراسان جنوبی که سند آمایش سرزمین آن در حال انجام است تقریب مذاهب در آن مورد توجه قرار گیرد و به عنوان سند نمونه در زمینه تقریب مذاهب مطرح شود.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.