این مطلب ۹۰ بار خوانده شده
به بهانه روز قشر بسیج عشایر؛

بحران شدید در منطقه دور افتاده عشایری نهبندان در اثر خشکسالی ها

معلم منطقه عشایری چاه زرد نهبندان گفت: مردم حتی به دلیل خشکسالی ها مجبور به فروش دام های خود هستند و اگر طرح های کمک رسانی به دامداران این منطقه صورت نگیرد؛ با بحران شدیدی در این منطقه دور افتاده مواجه خواهیم شد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی، امام راحل عظیم الشان در یک جمله فرمودند "عشایر ذخایر انقلابند".

ذخیره، یعنی سرمایه‌ ای که انقلاب در اختیار دارد، تا در وقت احتیاج آن را خرج کند. یکایک عشایر باید با همین روحیه و احساس، زندگی و کار کنند.

نقش عشایر در اقتصاد مقاومتی در جهت اشتغال زایی، خودکفایی و تولید ملی و در حفظ امنیت مرزها و دفاع از انقلاب اسلامی در طول تاریخ بر کسی پوشیده نیست.

اما خوب است مسئولین کشور نگاه و توجهی ویژه داشته باشند به عشایری که با تحمل سختی ها و مشکلات فراوان با خشکسالی و کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند.

به بهانه ۲۹ اردیبهشت روز بسیج عشایری به سراغ عشایر خراسان جنوبی یعنی محرومترین عشایر کشور می رویم تا مشکلات آنان را به گوش مسئولین برسانیم.

علیرضا عبدی فرهنگی بسیجی که در منطقه عشایری نهبندان، مشغول خدمت است در گفتگو با خبرنگار بسیج اظهار داشت: چاه زرد نهبندان منطقه ای بین شهرستان نهبندان و سربیشه و نزدیک بخش درح است که ۹۰ کیلومتر تا نهبندان و ۱۲۰ کیلومتر تا سربیشه فاصله دارد.

وی عنوان کرد: این منطقه کاملا مرزی و مردم آن عشایر غیور و سلحشور ، بسیار خونگرم و واقعا مرزدار، بسیجی و ولایتمدار هستند که در تمام صحنه های انقلاب حضور فعال و پر شور دارند .

این فرهنگی بسیجی ابراز داشت: اینجا کنترل تردد در مرزها توسط مردم بومی منطقه صورت می گیرد.

وی با اشاره به وضعیت بد آب و هوایی در آن منطقه بیان کرد: آب و هوای منطقه گرم و خشک است و در اثر کمبود بارندگی مشکلات متعددی بر سر راه مردم این منطقه وجود دارد. از جمله مشکلات معیشتی و اشتغال که در اثر وقوع خشکسالی های متوالی بر عشایر این منطقه تحمیل شده است.

عبدی افزود: به دلیل مشکلات جوانان اشتیاق فراوان به کوچ از این منطقه دارند اما بزرگان این قوم و سران عشایر این منطقه معتقدند اگر اینجا را خالی کنند؛ مرز خالی از سکنه و نفوذ بیگانگان و اشرار آسان می شود در نتیجه امنیت از بین می رود.

وی متذکر شد: به دلیل اهمیت بالای این خطه که جنوب سیستان را به خراسان جنوبی متصل می کند و مرز ایران و افغانستان است؛ حضور مردمی چنین ولایتمدار و کم توقع در اینجا بسیار ضروری است.

عبدی با بیان اینکه مشکل اصلی که مردم با آن روبه رو هستند مرتع بندی و خشکسالی مراتع است افزود: ییلاق و قشلاق بسیار کم صورت می گیرد و چون مردم نمی توانند دام خود را برای چرا در فص بهار به جای دیگر ببرند ناچار به فروش می شوند.

این معلم منطقه عشایری چاه زرد نهبندان خطاب به مسئولین گفت: کمک هایی در قالب طرح هایی برای رواج و بهبود دامداری باید به این عشایر صورت بگیرد.

وی ادامه داد: سهم عشایر در اقتصادمقاومتی با توجه به تولیداتی همچون کرک، پشم و لبنیات زیاد است پس مسئولین باید خدمتی به این عشایر مناطق مرزی انجام دهند که آنان حداقل شغل خود را از دست ندهند و دام هایشان سالم بمانند.

عبدی تاکید کرد: باید زمینه سازی لازم انجام گیرد که عشایر در فصل بهار به جایی منتقل شوند که مراتع مطلوب برای دام هایشان باشد و در شهریور این کوچ پایان یابد .

این معلم منطقه عشایری ادامه داد: مردم اینجا توقع زیادی ندارند، امکانات زیاد نمی خواهند، اما مهمترین و حیاتی ترین مسئله آب رسانی به این منطقه است که اکنون هر چند مدتی یک بار با تانکر صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: مردم حتی به دلیل خشکسالی ها مجبور به فروش دام های خود هستند و اگر طرح های کمک رسانی به دامداران این منطقه صورت نگیرد؛ با بحران شدیدی در این منطقه دور افتاده مواجه خواهیم شد.

عبدی خاطرنشان کرد: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان علاوه بر ایجاد خشکسالی، سلامتی مردم منطقه را به خطر انداخته است.

این فرهنگی بسیجی با بیان اینکه عشایر چشم بینای نظام و حافظ امنیت ملی هستند گفت: باتوجه به اهمیت بالای حضور عشایر برای حفظ امنیت ملی در مرزها اگر عشایر متدین و ولایتمدار شغل خود را از دست دهند؛ مرزها خالی می شود و در درجه اول امنیت جانی نیروهای نظامی ما به خطر می افتد.

وی ادامه داد: امکانات اینجا در حد صفر است. آنتن دهی تلفن همراه وجود ندارد، جاده ها آسفالت نیست و همان جاده خاکی هم خیلی نامطلوب است.

عبدی با اشاره به اینکه عرصه فرهنگی به نسبت در منطقه خوب است چون مردمی مومن و دین دار هستند خاطرنشان کرد: مشکل دیگر اینجا اعتیاد است.

این معلم منطقه عشایری عنوان کرد: چون منطقه نزدیک مرز افغانستان است، دسترسی مردم به مواد مخدر آسان است و عده ی زیادی از مردم گرفتار بلای خانمان سوز اعتیاد شده اند که مسئولین باید چاره ای برای این مشکل بیندیشند و جلوی آن را بگیرند زیرا در اثر اعتیاد خیلی از هزینه ها و درآمد های مردم صرف تهیه مواد مخدر می شود که این امر اقتصاد منطقه را به هم ریخته است.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.