این مطلب ۵۵ بار خوانده شده
به همت سازمان بسیج سازندگی سپاه انصرالرضا(علیه السلام)صورت گرفت

شناسایی ۴قطب صنایع تبدیلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان

به همت سازمان بسیج سازندگی سپاه انصرالرضا(علیه السلام)چهار قطب صنایع تبدیلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان شناسایی شد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی، کارشناسان بر این باورند که به این زودی ها قرار نیست طبیعت با مردم خطه خراسان جنوبی آشتی کند و چون طبیعت سر سازش ندارد و این وضع همچنان ادامه خواهدداشت پس بهتر است روستاییان و ساکنان مرز در این استان خود را با شرایط موجود وفق دهند و به اصطلاح کارشناسان باید گزینه «تاب آوری» تدوین شود.

از شرایطی که در آن قرار داریم گریزی نیست اما شاید که نه به طورحتم دراین سال ها راه اندازی و ایجاد کارگاه های اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی در روستاها و مناطق محروم استان سبب شده تا حدودی شاهد ماندگاری و گاهی وقت ها نیز شاهد مهاجرت معکوس روستاییان به روستاها و مناطق محروم مرزی خراسان جنوبی باشیم که این خود یک نکته مثبت دراین استان به حساب می آید.

اما برای این که کارگاه های کوچک و زودبازدهی که در روستاها برای محرومیت زدایی ایجاد شده بازدهی بیشتری داشته و متناسب با قابلیت های هر منطقه باشد کارشناسان بسیج سازندگی استان در سال جاری که با عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری شده است در کنار ایجاد کارگاه های کوچک و زودبازده اقتصاد مقاومتی که در عرصه های مختلف آن را در برنامه دارند ۴ قطب در حوزه صنایع تبدیلی نیز در خراسان جنوبی شناسایی کردند و قرار است در هر نقطه از استان کارگاه های صنایع تبدیلی متناسب با نیاز و قابلیت همان منطقه راه اندازی شود.

این ۴ قطب شناسایی شده برای روستاها و مناطق محروم مرزی استان که کمتر نیاز به آب دارد شامل کارگاه های فرآوری زرشک، ریسندگی و بافندگی، گوهرتراشی وفرآوری گیاهان دارویی است.

طرح های توجیهی این ۴ قطب در مرحله ارزیابی و تصویب است

محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) در گفتگو با خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام)خراسان جنوبی از اتمام کار مطالعه و شناسایی ۴ قطب صنایع تبدیلی در استان خبر داد و اظهارداشت: طرح های توجیهی این ۴ قطب در مرحله ارزیابی و تصویب است و به محض تصویب اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۴ قطبی را که براساس کارشناسی های لازم برای اجرا در استان شناسایی و مطالعه شده است ، گفت: این چهار قطب شامل صنایع تبدیلی و فرآوری زرشک برای جلوگیری از خام فروشی و بهره مندی کشاورزان از ارزش افزوده این محصول، ایجاد وحمایت از کارگاه های گوهرتراشی، حمایت و راه اندازی از کارگاه های ریسندگی و بافندگی و ایجاد کارگاه های اسانس و عرق گیری گیاهان دارویی اعلام می کند.

راه اندازی کارگاه با توجه به قابلیت های هر شهرستان

زهرایی با بیان اینکه این کارگاه ها در هر منطقه ای با توجه به قابلیت های آن راه اندازی و حمایت می شود، افزود: زمینه فعالیت شهرستان بشرویه را بر اساس ارزیابی های انجام شده در حوزه گیاهان دارویی و ریسندگی و بافندگی، بیرجند، فرآوری زرشک، گیاهان دارویی و ریسندگی و بافندگی، خوسف گوهر تراشی و ریسندگی و بافندگی و درمیان و زیرکوه فرآوری زرشک بیان کرد.

وی یادآورشد: در شهرستان های سرایان،سربیشه، طبس، فردوس،قاین و نهبندان هم به ترتیب ایجاد و حمایت از کارگاه های گوهر تراشی و ریسندگی و بافندگی، فرآوری زرشک و ریسندگی و بافندگی، فرآوری گیاهان دارویی و ریسندگی و بافندگی، گوهر تراشی و ریسندگی و بافندگی، فرآوری زرشک و ریسندگی و بافندگی و فرآوری گیاهان دارویی و ریسندگی وبافندگی مدنظر است.

ایجاد ۳۰۰کارگاه صنایع تبدیلی و کشاورزی در برنامه قرار دارد

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: با توجه به طرح های توجیهی تدوین شده در مرحله اول ایجاد ۳۰۰کارگاه صنایع تبدیلی و کشاورزی در برنامه قرار دارد و حدود ۸ میلیارد تومان هم تسهیلات برای راه اندازی این کارگاه ها پیش بینی شده است.

وی با بیان این که هنوز اعتبارات سال جاری برای ایجاد کارگاه های اقتصاد مقاومتی در استان ابلاغ نشده است افزود: به زودی اعتبار ایجاد این کارگاه ها ابلاغ می شود و متقاضیان می توانند تسهیلات لازم برای راه اندازی را دریافت کنند.

زهرایی اعتبار مصوب برای ایجاد کارگاه های اقتصاد مقاومتی در خراسان جنوبی را حدود ۱۰ میلیارد تومان اعلامو اظهار کرد: راه اندازی و ایجاد این کارگاه ها هم در عرصه های پرورش قارچ،آبزیان، ماکیان، مرغ بومی، شتر مرغ، کاشت گیاهان دارویی، اصلاح واحیای باغ ها، پرورش زنبور عسل و تولید علوفه هیدرو پونیک است.

ایجاد بیش از ۹۶۰ کارگاه اقتصادمقاومتی و صنایع تبدیلی در سال گذشته

وی با بیان این که سال گذشته ۹۶۳ کارگاه اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی در روستاها و مناطق محروم استان با اعتباری حدود ۱۲ میلیارد تومان ایجاد شده است، گفت: در سال جاری هم ایجاد بیش از هزار کارگاه دراین حوزه ها در برنامه است که از این تعداد بیش از ۷۰۰ کارگاه درحوزه اقتصاد مقاومتی و ۳۰۰ کارگاه هم در حوزه صنایع تبدیلی خواهد بود.

زهرایی با اشاره به مشکلی که کارگاه های اقتصاد مقاومتی برای توسعه و دریافت مجوز داشتند خاطرنشان کرد: دراین زمینه با دستگاه های اجرایی مرتبط مانند جهاد کشاورزی، دامپزشکی، منابع طبیعی و .. رایزنی های لازم انجام و براساس تفاهم نامه منعقد شده صاحبان کارگاه های کوچک و زودبازده قوانین مدنظر این دستگاه های اجرایی را بایدرعایت کنند و این دستگاه ها هم مجوز های لازم برای آن ها را صادر کرده تا مشکلی برای توسعه و گسترش نداشته باشند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) ادامه داد: علاوه براین مکاتبات و پیگیری های لازم برای دریافت مجوزهای ملی در این زمینه نیز توسط استانداری و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.