این مطلب ۴۹ بار خوانده شده
گزارش اختصاصی از کارآفرین نمونه زیرکویی؛

کشاورزی عرصه ایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی / ایده کاشت پسته را از سردار سلیمانی گرفتم

پردل کارآفرین نمونه عرصه کشاورزی در شهرستان زیرکوه با بیان اینکه مسئولان مدیریت جهادی ندارند ، گفت: ایجار کارگاه ه های کوچک اقتصادی و کشاورزی در روستاها کمک به اقتصاد مقاومی است و انقلابیون می تواننداین امر را محقق کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی، به مناسبت سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی امام خامنه ای(حفظه الله)که به عنوان شعار سال انتخاب شده است سعی ما بر این شد تا پروژه ها و کارگاه های اقتصاد مقاومتی و کوچک و زود بازده را که از سوی کارآفرین برتر هرشهرستان و مرکز استان ایجاده شده رامعرفی کنیم.

به همین منظور با همکاران روابط عمومی سازمان بسیج سازندگی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) استان برای تهیه گزارش از کارآفرین موفق شهرستان زیرکوه راهی این شهرستان شدیم.ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح به مقصدمان راه افتادیم.

فاصله بیرجند تا شهرستان زیرکوه حدود ۳۰۰کیلومتری بود بعد از شهر قاین و مسیر جاده قاین زیرکوه هنوز ۱۵ کیلومتری از این شهرستان دور نشده بودیم که تسمه دیناب ماشین مشکل پیدا کرد که به درخواست راننده دوباره برای تعمیر آن به شهر قاین برگشتیم حدود یک ساعتی برای تعمیر ماشین معطل شدیم هنوزدر محل تعمیر گاه ماشین بودیم که چشمم به تابلویی بزرگ افتاد که نوشته بود پرداخت زکات حافظ مال انسان و پرداخت صدقه حافظ جان انسان است با دیدن این تابلو صدقه ای هم برای حفظ جان همه مسافران و هم جان خودمان دادیم.

بعد از تعمیر ماشین به مسیرمان که شهرستان زیرکوه بود ادامه دادیم موقع اذان ظهر به شهرستان زیرکوه رسیدیم و قرار بود آقای اکبری به نمایندگی از بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج سپاه زیرکوه به ما ملحق شوند که بعد از تماس تلفنی به ما ملحق شدند برای نماز ظهر به مسجدی در سه راهی شاهرخت رفتیم و بعد از نمازظهر و عصر و خوردن نهار ساعت ۱۳:۵۰به سمت مزرعه آقای پر دل جهت تهیه گزارش حرکت کردیم.

در حین مسیر جاده زیرکوه به سمت شاهرخت دشت وسیعی بود چاه های عمیق مسیر شاهرخت ، بمرود منطقه وسیعی برای کشاورزی  داشت ولی رقص ماسه در جاده نیز نمایی جالبی داشت هر چند کیلومتی در مسیر راه آبادی به چشم می خورد  

جنگل های تاق کشت شده بود برای جلوگیری از ماسه روستاها و شهرستان زیرکوه که درمسیر گرد وخاک و شدید وماسه قرار داشتند با خودم فکر می کردم زندگی چقدر سخت است بخصوص در روستاهایی که در مسیر گرد و غبار قرار دارند هر چند سخت است زندگی در مسیر گردو غبار ولی مردمان این دیار بلند همت اند.

 بعد از مسافتی در این مسیر ۱۰۰متری از جاده خاکی بود و در کنار آن پلی در حال ساخت که به نقل آقای اکبری قبل از ساخت این پل این قسمت از جاده نقطه ای حادثه خیز بوده که هر ساله جان مردمان این دیار را می گرفت.

با خودم فکر کردم آیا بهتر نسیت مسئولان مربوطه همتی جهادی به خرج  دهند و این پل نیمه کاره را تمام کنند تا اهالی سخت کوش این منطقه بهتر بتوانند رفت و آمد کنند.

در حال رفتن بودیم که چشمم به تابلویی بزرگ خورد۶۰ کیلومتر تا مزر بازارچه یزدان ؛ بازارچه ای که بیشترین امکانات بازرگانی را دارد ولی در حال حاضر تعطیل است وامید واریم به همت مسئولان مربوطه همانند گذشته شاهد مباردت کالا در این بازارچه باشیم.

که حدود ۴۰ کیلومتری از شهر ستان زیرکوه به منطقه ای که مزرعه اقتصاد مقاومتی آقای پر دل  در آن قرار داشت رسیدیم.

 

بعد از پیاده شدن آقای مهدی پردل فرزند و همسر آقای پردل به استقبالمان آمدند.

چند دقیقه ای نگذشته بود که آقای پر دل به جمع ما ملحق شدندکه با درخواست مسئول روابط عمومی بسیج سازندگی به سمت مزرعه ۷هزار هکتاری ایشان حرکت کردیم که در کنار مزرعه و باغ بزرگ محلی برای پرورش شتر مرغ بود.

در این میان فرصتی شد که گفتگویی صمیمی با آقای محمد علی پردل  این کشاورز فعال زیرکویی داشته باشیم.

 

پردل: ایده کاشت پسته در منطقه زیرکوه را از سردار سلیمانی گرفتم

که در گفتگو با ما از نحوه پرورش شتر مرغ در کنار کار کشاورزی گفت:من کشاورز هستم و سال ۱۳۷۵زمین کشاورزی که داشتم با دیگر کشاورزان این منطقه معاوضه و زمین کشاورزی ام را یک پارچه سازی کردم و دوست داشتم بعد از دوران بازنشستگی فعالیت کشاورزی داشته باشم.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی درسفری که از استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۷۶ به این منطقه داشتیم به من گفتند اگر من در این منتطقه حضور می داشتم حتما پسته کاری انجام می دادم.

پردل افزود: در سال ۱۳۸۳که در سپاه مشغول بودم بعد از ۳۰ سال بازنشسته شدم وبرای کار کشاورزی به همراه خانواده به این منطقه آمدم و با سرمایه گذاری اولیه ۲۱ میلیون تومان و وام بلاعوض به مبلغ ۴۱میلیون تومان بوده است.

این کارآفرین برتر زیرکویی بیان کرد: مزرعه کشاورزی ما درهفت هزار هکتار است که از این هکتار زمین ۵/۶هکتار ان زیر کشت پسته می باشد و مابقی درختان اناب و انار کشت شده است.

وی بابیان اینکه درخت اناب بعد از دوسال میوه می دهد، افزود: بار مطلوب درختان پسته بعد از ۱۵ سال می باشد که در این ۱۵ سال درخت به رشد کامل رسیده است ولی باید در انتخاب درست کاشت درخت پسته دقت شود.

پردل ادامه داد: سه سال درخت پسته باید داخل زمین باشد بعد از سه سال دوسال پیوند طول می کشد ودر هشت سالگی درخت میوه می دهد ولی میوه آن مرغوبیت لازم را ندارد.

 

این پیشکسوت بسیج  با بیان اینکه از بیش از ۶هکتاز زمین زیر کشت درختان پسته تا کنون ۲هکتار میوه می دهد، عنوان کرد: از این دو هکتار زیر کشت پسته حدود ۷تن سالانه پسته برداشت می کنیم ولی ممکنه است برداشت آن متفاوت باشد.

این باغ دار نمونه زیرکویی  با بیان اینکه درخت پسته در مقابل گرمی هوا و خشکسالی منطقه مقاوم است، گفت: چیدن محصول پسته در زمان برداشت وقت کم میخواهد و به صرفه است و ما برای جدا کردن پوست آن را به کارخانه ضبط پسته می دهیم.

از هر هکتار زیرکشت پسته می توان ۱۰تن پسته برداشت کرد

وی با بیان اینکه درآمد این محصول نسبت به دیگر محصولات کشاورزی منطقه زیاد است، افزود: پسته خشک نشده کیلویی ۹هزار توان درگذشته به فروش می رساندیم که هر هکتار زمین ۳تن برداشت محصول داشتیم که در هر هکتاری تا ۱۰ تن پسته می توان برداشت کرد.

وی ادامه داد: دلیل اینکه ما در هر هکتار ۳تن محصول پسته برداشت می کنیم کیفیت پسته در زمان کاشت و آشنا نبودن به خصوصیات پسته می باشد.

از کارکشاورزی راضی هستم و لی هنوز موفقیت های کاملی بدست نیاوردم

این کارآفرین برتربا اشاره به موفقیت های خود در زمینه کشاورزی عنوان کرد: من به آن چیزی که می خواستم و چشم اندازی که  برای رسیدن به آن ترسیم کرده بودم نرسیدم ولی از کار خودم راضی هستم.

وی با اشاره به اینکه ۱۲ساعت آب داریم و هفت هکتار زیر کشت است،عنوان کرد:  با ایجاد آبیاری تحت فشار توانسته ایم استخر آب در کنار مزرعه کشاورزی ایجاد و مقدار از آب را وارد این استخر برای کشاورزی وهم پرورش شترمرغ استفاده کنیم.

این پیشکسوت سپاه و بسیج با بیان اینکه برای آبیاری تحت فشار ۲۰ میلیون تومان و برای ایجاد استخر آب ۱۰میلیون تومان هزینه شده است، یادآورشد:برای کاشت سه هکتارزمین وامی دریافت شده است که پرداخت می شود.  

پردل یادآورشد:  مسئول جهاد کشاورزی برای ایجاد این مزرعه و آبیاری تحت فشار طبق روال این اداره  ما را حمایت کردند ولی برای استفاده از آب از کنتر خانگی استفاده می کنیم ولی تعرفه کنتر، تعرفه کشاورزی است.

وی با بیان اینکه باهزینه هایی که انجام می شود سالانه حدود ۵۰میلیون تومان درآمد دارم، افزود: درکنار کار کشاورزی پروژه ای پرورش شتر مرغ و به مدت دو سال می باشدبه صورت غیر رسمی این کار را شروع کردیم.

پردل با بیان اینکه در صدد هستیم تا در آینده تبدیل به مزرعه هزار قطعه ای  بزرگ شترمرغ کنیم، عنوان کرد: زمین و آب مورد نیاز این پروژه پرورش شتر مرغ آماده شده است و به دنبال صنعتی کردن و طی کردن مراحل قانونی آن هستیم.

 

این کارآفرین زیرکویی با اشاره به برنامه های آینده خود در باره ایجاد و پرورش شترمرغ گفت: هدف اصلی ما در این مزرعه پشتیبانی؛خرید، تهیه آذوقه، کشتارگاه و سرد خانه هم برای مردم منطقه و هم حمایت از پرورش دهندگان شترمرغ می باشد.

وی ادامه داد: با ایجاد این کار می توانیم هم برای خودمان و هم منطقه و پرورش دهندگان شتر مرغ سود داشته باشیم.

این پیشکسوت بسیجی متذکرشد: اگر مسئولین مدیریت جهادی داشته باشند می توانیم در خصوص اقتصاد مقاومتی  که امام خامنه ای(حفظه الله) چند سال است برآن تاکید دارند موفق باشیم.

وی مهمترین راه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن را، مدیریت جهادی، جهاد فرهنگی، فرهنگ سازی در بین تمامی اقشار مختلف ، تشویق و کمک به جوانان وایجاد شغل برای آنها و اقتصاد مقاومتی در جامعه دانست.

پردل تاکید کرد: برای اینکه برای فروش بازار گوشت شتر مرغ در منطقه مشکل فروش داریم وتضمینی برای فروش بازار گوشت شتر مرغ نداریم.

وی خطاب به مسئولین متذکرشد: حمایت مسئولین شهرستان و استان وتشکیل گروهی برای سازماندهی اقتصادی که در راستای اقتصاد مقاومتی کار می کنند.

روستاهای ما نیازمند کارگاه های کوچک اقتصادی و کشاورزی هستند

این کارآفرین موفق در عرصه کشاورزی با اشاره به اینکه هرگاه سخن از اقتصاد مقاومتی به میان می آید دنبال کارخانه های عظیم هستد، افزود: در روستاها به فراخور خودش می توانیم کارگاه ها و تولیدات صنعتی و کشاورزی کوچکتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در عرصه اقتصاد مقاومتی انقلابیون که دلسوزآن نظام هستند می توانند کارهای خوب و شایسته ای برای تحقق منویات امام خامنه ای(حفظه الله) در این عرصه بردارند، ادامه داد: دلسوزان انقلاب می توانند با مدیریت جهادی کمک به اقتصاد مقاومتی کنند.

مسئولان کشور مدیریت جهادی ندارند

 

این پیشکسوت بسیجی در عرصه کشاورزی گفت: مسئولانی در کشور مدیریت جهادی ندارند فقط به دنبال انگیزه های مادی و شیطانی اند.

 

وی در پایان با اشاره به فعالیت های انقلابی خود و حضور در هشت سال دفاع مقدس گفت: در قبل از انقلاب با فعالیت های انقلابی که داشتم به دست ساواک اسیر شدم و با پیروزی انقلاب از زندان مخوف ساواک آزاد و به زادگاههم زیرکوه رفتم.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب با جمعی از دوستان سپاه زیر کوه را تشکیل دادیم و بعد توفیق شرکت در زمان هشت سال دفاع مقدس را داشتم، افزود: به مدت ۶سال و نیم در عملیات خیبر سال ۶۲ به اسارت دشمن بعثی درآمدم و درسال ۱۳۶۹آزادشدم.

پردل: به دنبال موفقیت های بزرگی در عرصه کشاورزی هستم

 

مهدی پردل نیز در گفتگو با ما با بیان اینکه از زمان کودکی به همراه پدرم درعرصه کشاورزی فعالیت داشتم گفت: به همین منظور در رشته کشاورزی در دوران دبیرستان در شهرستان بیرجند فارغ التحصیل شدم.

وی با بیان اینکه مهمترین هدفم این است که در کار کشاورزی و پرورش شترمرغ بتوانم موفقیت های بزرگی در کنار پدرم دست پیدا کنم، افزود: توصیه ام به جوانان این است با توجه به وشضعیت جامعه امروزی ما به دنبال کاری باشند که بتوان کمک به اقتصاد و تولید کشور شود.

 

 

 

 

 

 

دسته بندی نواحی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.