این مطلب ۱۴۳ بار خوانده شده
مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی:

برگزاری همایش چوپانان با حضور سردار حزنی فرمانده قرارگاه قرب کوثر سپاه

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت : همایش چوپانان در ابتدای مهرماه با حضور سردار حزنی فرمانده قرارگاه قرب کوثر سپاه برگزار خواهدشد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی؛ محمد زهرایی مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران با اشاره به اردوهای جهادی اظهارداشت: در زمینه گروه های جهادی مهمان با جانشین دانشگاه امام حسین (ع) مذاکره کرده ایم که بعد از این گروه های جهادی پاسدار دانشجو هم در خراسان‌جنوبی خواهیم داشت که پاسدار دانشجوهایی که قرار است از این کشور پاسداری کنند نقاط محروم کشور را ببینند و محرومیت مردم را درک کنند.

 

وی بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر گروه های جهادی دانش آموزی و دانشجویی داخل استان و محلات استان هم خیل خوب عمل کرده و امیدواریم  درخراسان جنوبی شاهد محرومیت نبوده و از خراسان جنوبی برای سایر استانها گروه جهادی اعزام کنیم.

 

مسئول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: در سال گذشته تعداد  ۲۹ هزار و ۱۳۵ نفر در قالب یک هزار و ۱۰۴ گروه جهادی به مناطق محروم استان اعزام شدند.

 

زهرایی خاطر نشان کرد: در ایام نوروز سال ۹۶ تعداد ۸۹۳ نفر در قالب ۴۳ گروه به مناطق محروم استان اعزام، در سه ماهه اول سال دو هزار و ۷۰۴ نفر در قالب ۱۶۷ گروه جهادی ودر تابستان سال جاری تعداد ۱۶۷ گروه جهادی به تعداد دو هزار و ۴۹۳ نفر به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام شدند.

۱۰ گروه جهادی میهمان نیز به تعداد ۵۲۷ نفر نیز در مناطق محروم استان حضور یافته و به خدمات فرهنگی، عمرانی ، پزشکی و غیره پرداختند.

 

 

وی با اشاره به هفته دفاع مقدس گفت:  به مناسبت گرامیداشت این هفته برنامه های مختلفی با حضور مهمانان لشکری و کشوری در استان برگزار می شود.

زهرایی  با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس دو برنامه مهم و کشوری داریم افزود: همایش شبانان و گله بانان با هدف معنا بخشی و هویت دادن به شغل چوپانی برگزار می شود چون جزء اقشاری هستند که از ابتدای انقلاب دیده نشدند و مورد غفلت قرار گرفتند .

وی خاطرنشان کرد: حلقه اول تولید در دامداری چوپانان هستند و دیگر اینکه بزرگانی همچون پیامبران  به  چوپانی مشغول بودند و این کار موجب اتصال بیشتر آنان به خدا شده است.

وی با بیان اینکه چوپانان پاسگاه متحرک و دیدبان انقلاب هستند عنوان کرد:  ۴۰۰ چوپان را در سطح استان شناسایی کردیم که اینها از جامعه مخاطب بسیج عشایری هستند. در چند استان دیگر هم این برنامه برگزار شده است.

مسئول بسیج سازندگی استان ادامه داد: در این همایش مسئولین استان نیز حضور دارند و حساس کردن مسئولین نسبت به این قشر و حل مشکلات آنان هدف دیگر ما از برگزاری این همایش است.

وی با بیان اینکه همایش چوپانان ۹ صبح روز دوشنبه سوم مهرماه برگزار می شوند گفت: سردار حزنی فرمانده قرارگاه قرب کوثر سپاه، سردار غلامی مسئول بسیج سازندگی کشور و سردار محمدی مسئول بسیج عشایری کشور نیز برای حضور در این مراسم دعوت شده اند.

زهرایی اظهارداشت: ساعت ۱۲ روز سوم مهرماه خانه عالم در روستای چاهک موسویه به نمایندگی از ۵۰ پروژه افتتاح می شود که ۲۵ پروژه مربوط به قرارگاه پیشرفت و آبادانی و ۲۵ پروژه مربوط به قرارگاه قرب کوثر است .

وی اضافه کرد: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار این پروژه ها بوده است که ۵۰ درصد توسط قرب کوثر و ۵۰درصد آورده استان است.

مسئول بسیج سازندگی استان متذکر شد: امروزه خیلی از فعالیت ها به اسم محرومیت زدایی اما نسخه پیچی برای محرومین و جلب محبوبیت برای خود است.

وی تصریح کرد: بیرق محرومیت زدایی را خیلی ها بلند کردند اما رسانه ها باید رصد کنند که کدام حرکت عمقی و معنادار است و کدام تنها شعار است.

زهرایی خاطرنشان  کرد: در زمینه های مختلف عمرانی، فرهنگی و مبارزه با آسیب های اجتماعی و بی سوادی  شیوه کار باید درست شود؛ ابتدا راه های ورودی  و عوامل شناسایی شود  و سپس اقدامات موثر صورت گیرد.

وی با بیان اینکه ادبیات جدید در عرصه سازندگی کار توسط مردم است اما در دولت ها کار برای مردم انجام می شود اظهارداشت: امروزه جهاد سازندگی تبدیل به جهادها بدون سازندگی شده است چون آن هم افزایی لازم بین نهادها وجود ندارد.

زهرایی عنوان کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه ابتدای امسال وارد فاز اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه در کارگروه ها از اندیشه ورزان کمک گرفتیم و نقشه راهی منطبق بر واقعیت در نقاط هدف تهیه شده است افزود: برای شروع کار سه ساله در دهستان ها، شبکه ای با همکاری مردم ایجاد شد و هسته جهادی را از دل مردم روستا انتخاب کردیم.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی در سپاه استان بیان داشت: در ۵ حوزه کاری سلامت، اشتغال، فرهنگی، تعلیم و تربیت و عمرانی در دهستان ها نیازهای واقعی مردم احصاء و اولویت بندی شده است.

وی با بیان اینکه در این ۶ دهستان تعداد ۱۲۸ روستا نقطه هدف است عنوان کرد: در هر روستا ۵ نفر بکارگیری شده اند و در ابتدا شبکه نیروی انسانی بالای ۶۰۰ نفر شکل گرفته است.

زهرایی با اشاره به اقدامات اولیه انجام شده در قرارگاه پیشرفت و آبادانی اظهارداشت: در دهستانها هیئت اندیشه ورز تشکیل دادیم و با کار تحلیلی در قالب جدولی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها، تهدیدها و راهکارها را استخراج کردیم .

وی ادامه داد: بانک اطلاعات دقیقی از منطقه و زنجیره های ارزش در اقتصاد جمع آوری و ریز فعالیت هایی که باید در روستاها صورت گیرد احصاء شده است.

در فاز اول ۵۰ پروژه به اتمام رسیده است

مسئول بسیج سازندگی استان افزود: در فاز اول پروژه ها تاکنون اجرای ۸۱ پروژه را با اعتبار ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آغاز کردیم که عمدتا به حوزه جهادکشاورزی و آب مربوط است. تاکنون ۵۰ پروژه تمام شده و بقیه در حال اجرا است.

وی عنوان کرد: در زمینه فرهنگی تاکنون ۲۲ روحانی به عنوان تسهیل گر آموزش دیده و مستقر شدند که به ۴۰ نفر افزایش می یابند.

زهرایی بیان داشت: در زمینه سلامت به دنبال پیشگیری هستیم، نه درمان و هدف ما طب اسلامی و سنتی است. کلاس های سبک زندگی در روستاها در حال برگزاری است.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی در سپاه استان ادامه داد:  در حوزه اشتغال نیز با راه اندازی سامانه خیرین، نخبگان و صندوق روستایی حرکت توسط مردم آغاز شده است.

وی با اشاره به اقدامات بسیج سازندگی در سایر بخش ها گفت: طرح کرامت توسط قرارگاه جواد الائمه در حال اجراست و هدف محله هایی است که آسیب های اجتماعی دارند. تاکنون ۱۱ محله در استان شناسایی شده است.

زهرایی افزود: در گام ۶ این طرح، کمیته صیانت برعهده بسیج سازندگی است که برای بهبود یافتگان باید اشتغال مناسب صورت بگیرد.  دیگر اینکه اگر محله نیاز به کارهای عمرانی داشت با کمک مردم برای سازندگی آن کار شود.

وی با بیان درخواستی از اداره راه و مسکن و شهرسازی گفت: محله های حاشیه شهر بیرجند که آسیب پذیر است را در طرح بازآفرینی بیاورند چون منابع مالی برای آن تعریف شده است و به توسعه آنجا کمک می کند.

مسئول بسیج سازندگی استان خاطرنشان کرد: سه نوع همکاری با آستان قدس رضوی داریم که کارگروه مشترکی تشکیل دادیم. اول اردوهای جهادی که عملکرد خوبی دارند را معرفی می کنیم تا کمک هزینه ای در اختیار آنان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه آستان قدس نیز ۳ دهستان برای پیشرفت و آبادی بر عهده گرفته است افزود: تفاهم نامه سه جانبه ای بین جهادکشاورزی، بسیج سازندگی و آستان قدس منعقد شده که در پروژه های زیرساختی تعریف شده، بسیج سازندگی مجری است.

زهرایی با بیان اینکه در گام اول ۲۹ قنات را در دستور کار قرار دادیم گفت: با اعتبار ۳ میلیارد تومان کار انجام می شود.  ۵۰درصد منابع مالی را جهادکشاورزی و ۵۰درصد را آستان قدس برعهده گرفته است که تاکنون ۱۰ قنات تمام شده است.

وی ادامه داد: ۴۰ پروژه کوچک روستایی را برای آستان قدس تعریف کردیم که هنوز اجرایی نشده است و به اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیاز دارد.

مسئول بسیج سازندگی استان اضافه کرد: تفاهم نامه ای با بانک انصار و اداره نوسازی مدارس منعقد کردیم که در مناطق محروم ۴ مدرسه ساخته شود.

آب و فاضلاب روستایی مطالبه ۱میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی مردم را بر زمین گذاشته است

وی با بیان گلایه ای از مسئولین اداره آب و فاضلاب روستایی اظهارداشت: بیش از یک سال است که طلب رانندگان آب رسانی سیار به روستاها پرداخت نشده است.

زهرایی تصوریح کرد: بیش از ۹ ماه است که آب رسانی سیار را از ما گرفتند و قول دادند که مطالبات مردم را بدهند اما متاسفانه هنوز یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بدهی وجود دارد .

 

دسته بندی اقشار: 
دسته بندی نواحی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.