این مطلب ۲۳۹ بار خوانده شده
پردل پرورش دهنده شترمرغ:

به دنبال ایجاد مزرعه هزار قطعه ای شترمرغ هستم

پردل پرورش دهنده شترمرغ گفت: ایجاد مزرعه هزار قطعه ای شترمرغ و خدمت به فعالان این عرصه هدف اصلی ام است
نسخه مناسب چاپ

محمد علی پردل در گفتگو با خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا(علیه السلام)خراسان جنوبی کارآفرین وپرورش دهند شترمرغ  با اشاره به نحوه پرورش شتر مرغ در کنار کار کشاورزی اظهارداشت: من کشاورز هستم و سال ۱۳۷۵ زمین کشاورزی که داشتم با دیگر کشاورزان این منطقه معاوضه و زمین کشاورزی ام را یکپارچه سازی کردم و دوست داشتم بعد از دوران بازنشستگی فعالیت کشاورزی داشته باشم.

 

پردل: ایده کاشت پسته در منطقه زیرکوه را از سردار سلیمانی گرفتم

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی در سفری که در سال  ۱۳۷۶از استان سیستان و بلوچستان به این منطقه داشت به من گفت "اگر من در این منطقه حضور می داشتم حتما پسته کاری انجام می دادم."

پردل افزود: بعد از بازنشستگی برای کار کشاورزی به همراه خانواده به این منطقه آمدم و با سرمایه گذاری اولیه ۲۱ میلیون تومان و وام بلاعوض به مبلغ ۴۱میلیون تومان کار خود را آغاز کردم.

این کارآفرین برتر زیرکویی بیان کرد: مزرعه کشاورزی ما هفت هزار هکتار است که از این هکتار زمین ۵/۶هکتار آن زیر کشت پسته می باشد و مابقی درختان عناب و انار کشت شده است.

وی با بیان اینکه درخت عناب بعد از دو سال میوه می دهد، افزود: بار مطلوب درختان پسته بعد از ۱۵ سال می باشد که در این ۱۵ سال درخت به رشد کامل رسیده است ولی باید در انتخاب درست کاشت درخت پسته دقت شود.

پردل ادامه داد: سه سال درخت پسته باید داخل زمین باشد بعد از سه سال دوسال پیوند طول می کشد و در هشت سالگی درخت، میوه می دهد ولی میوه آن مرغوبیت لازم را ندارد.

این پیشکسوت بسیج با بیان اینکه از بیش از شش هکتار زمین زیر کشت درختان پسته تا کنون دو هکتار میوه می دهد، عنوان کرد: از این دو هکتار زیر کشت پسته سالانه حدود هفت تن پسته برداشت می کنیم ولی ممکن است برداشت آن متفاوت باشد.

این باغ دار نمونه زیرکویی با بیان اینکه درخت پسته در مقابل گرمی هوا و خشکسالی منطقه مقاوم است، گفت: چیدن محصول پسته در زمان برداشت وقت کم می خواهد و به صرفه است و ما برای جدا کردن پوست آن را به کارخانه ضبط پسته می دهیم.

از هر هکتار زیرکشت پسته می توان ۱۰تن پسته برداشت کرد

وی با بیان اینکه درآمد این محصول نسبت به دیگر محصولات کشاورزی منطقه زیاد است، افزود: درگذشته پسته خشک نشده کیلویی ۹هزار توان به فروش می رساندیم که هر هکتار زمین ۳ تن برداشت محصول داشتیم که در هر هکتاری تا ۱۰ تن پسته می توان برداشت کرد.

وی ادامه داد: دلیل اینکه ما در هر هکتار ۳تن محصول پسته برداشت می کنیم کیفیت پسته در زمان کاشت و آشنا نبودن به خصوصیات پسته می باشد.

از کار کشاورزی راضی هستم و لی هنوز موفقیت های کاملی بدست نیاوردم

این کارآفرین برتربا اشاره به موفقیت های خود در زمینه کشاورزی عنوان کرد: من به آن چیزی که می خواستم و چشم اندازی که برای رسیدن به آن ترسیم کرده بودم نرسیدم ولی از کار خودم راضی هستم.

وی با اشاره به اینکه ۱۲ساعت آب داریم و هفت هکتار زیر کشت است، عنوان کرد: با ایجاد آبیاری تحت فشار توانسته ایم استخر آب در کنار مزرعه کشاورزی ایجاد و مقداری از آب را وارد این استخر برای کشاورزی وهم پرورش شترمرغ استفاده کنیم.

این پیشکسوت سپاه و بسیج با بیان اینکه برای آبیاری تحت فشار ۲۰ میلیون تومان و برای ایجاد استخر آب ۱۰میلیون تومان هزینه شده است، یادآور شد: برای کاشت سه هکتار زمین وامی دریافت شده است که پرداخت می شود.

پردل ادامه داد: مسئولین جهاد کشاورزی برای ایجاد این مزرعه و آبیاری تحت فشار طبق روال این اداره ما را حمایت کردند ولی برای استفاده از آب از کنتور خانگی استفاده می کنیم ولی تعرفه کنتور، تعرفه کشاورزی است.

ایجاد مزرعه هزار قطعه ای شترمرغ و خدمت به فعالان این عرصه هدف اصلی ام است

وی با بیان اینکه با هزینه هایی که انجام می شود سالانه حدود ۵۰میلیون تومان درآمد دارم، افزود: در کنار کار کشاورزی پروژه ی پرورش شتر مرغ را آغاز و به مدت دو سال است به صورت غیر رسمی این کار را شروع کردیم.

پردل با بیان اینکه در صدد هستیم تا در آینده این کار را تبدیل به مزرعه هزار قطعه ای بزرگ شترمرغ کنیم، عنوان کرد: زمین و آب مورد نیاز پروژه پرورش شتر مرغ آماده شده است و به دنبال صنعتی کردن و طی کردن مراحل قانونی آن هستیم.

این کارآفرین زیرکویی با اشاره به برنامه های آینده خود درباره ایجاد و پرورش شترمرغ گفت: هدف اصلی ما در این مزرعه پشتیبانی، خرید، تهیه آذوقه، کشتارگاه و سرد خانه هم برای مردم منطقه و هم حمایت از پرورش دهندگان شترمرغ می باشد.

وی ادامه داد: با ایجاد این کار می توانیم هم برای خودمان و هم منطقه و پرورش دهندگان شتر مرغ سود داشته باشیم.

سازماندهی افرادی که در راستای اقتصاد مقاومتی کار می کنند، ضرورت دارد

این پیشکسوت بسیجی متذکرشد: اگر مسئولین مدیریت جهادی داشته باشند می توانیم در خصوص اقتصاد مقاومتی که امام خامنه ای(حفظه الله) چند سال است برآن تاکید دارند موفق باشیم.

وی مهمترین راه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن را مدیریت جهادی، جهاد فرهنگی، فرهنگ سازی در بین تمامی اقشار مختلف ، تشویق و کمک به جوانان وایجاد شغل برای آنها و اقتصاد مقاومتی در جامعه دانست.

پردل تاکید کرد: مشکل پرورش دهندگان شترمرغ این است که برای فروش بازار گوشت شتر مرغ در منطقه مشکل فروش داریم وتضمینی برای فروش بازار گوشت شتر مرغ نداریم.

وی خطاب به مسئولین متذکرشد: حمایت مسئولین شهرستان و استان و تشکیل گروهی برای سازماندهی اقتصادی افرادی که در راستای اقتصاد مقاومتی کار می کنند، ضرورت دارد.

روستاهای ما نیازمند کارگاه های کوچک اقتصادی و کشاورزی هستند

این کارآفرین موفق در عرصه کشاورزی با اشاره به اینکه هرگاه سخن از اقتصاد مقاومتی به میان می آید دنبال کارخانه های عظیم هستد، افزود: در روستاها به فراخور خودش می توانیم کارگاه ها و تولیدات صنعتی و کشاورزی کوچکتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در عرصه اقتصاد مقاومتی انقلابیون که دلسوزان نظام هستند می توانند گام های خوبی برای تحقق منویات امام خامنه ای(حفظه الله) در این عرصه بردارند، ادامه داد: دلسوزان انقلاب می توانند با مدیریت جهادی به اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

این پیشکسوت بسیجی در عرصه کشاورزی گفت: مسئولان در کشور مدیریت جهادی ندارند و فقط به دنبال انگیزه های مادی و شیطانی اند.

ایده کاشت پسته را از سردار سلیمانی گرفتم

وی در پایان با اشاره به فعالیت های انقلابی خود و حضور در هشت سال دفاع مقدس گفت: در قبل از انقلاب با فعالیت های انقلابی که داشتم به دست ساواک اسیر شدم و با پیروزی انقلاب از زندان مخوف ساواک آزاد و به زادگاهم زیرکوه رفتم.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب با جمعی از دوستان سپاه، ناحیه زیرکوه را تشکیل دادیم و بعد توفیق شرکت در زمان هشت سال دفاع مقدس را داشتم، افزود : به مدت ۶سال و نیم در عملیات خیبر سال۱۳۶۲ به اسارت دشمن بعثی درآمدم و درسال ۱۳۶۹ آزاد شدم.

مهدی پردل: به دنبال موفقیت های بزرگی در عرصه کشاورزی هستم

مهدی پردل فرزند این تولیدکننده نمونه کشاورزی نیز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه از زمان کودکی به همراه پدرم درعرصه کشاورزی فعالیت داشتم گفت: به همین منظور در رشته کشاورزی در دوران دبیرستان در شهرستان بیرجند فارغ التحصیل شدم.

وی با بیان اینکه مهمترین هدفم این است که در کار کشاورزی و پرورش شترمرغ بتوانم موفقیت های بزرگی در کنار پدرم دست پیدا کنم، افزود: توصیه ام به جوانان این است با توجه به وشضعیت جامعه امروزی ما به دنبال کاری باشند که بتوان کمک به اقتصاد و تولید کشور شود.

 

دسته بندی اقشار: 
دسته بندی نواحی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.